Bliv bedre til de virtuelle jobsamtaler: Jobindex klar med app til træning af jobsamtaler

Danmarks største job-portal, Jobindex, er klar med app, som brugerne kan anvende til på en sjov måde at øve sig på jobsamtaler, inden de skal næste job-samtale.

Artikel top billede

Danmarks største job-portal, Jobindex, er klar med en app, som brugerne kan anvende til at øve sig på at brænde igennem i jobsamtaler.

Jobindex - der ejer Computerworld - meddeler, at appen er den eneste af sin slags på markedet.

Deen bygger på den omfattende viden om jobsamtaler og lignende, som Jobindex gennem årene har opbygget som jobportal.

Appen hedder ‘Jobsamtalen’ og er udviklet i samarbejde med Studyminds, der ifølge Jobindex er eksperter i præstationsagt.

I appen optages jobsamtalen og dine svar, så du efter endt samtale kan høre, hvordan du har klaret dig.

Appen “hjælper danske jobsøgere med at styrke deres jobsamtale-oplevelse både online og ansigt til ansigt,” meddeler Jobindex.

“Med Jobindex’ nye app kan du træne på at svare på spørgsmålene på forhånd, så du virkelig kan være til stede i nuet, fuld af overskud og brænde igennem til din jobsamtale,” siger Jobindex-direktør Kaare Danielsen.

‘Jobsamtale’-appen er udviklet til også at kunne anvendes med VR-briller, hvilket gør, at man kan få en mere livagtig oplevelse af en jobsamtale i et virtuelt rum,

“For dig, der lider af præstationsangst, kan det ’snyde’ hjernen til at opleve de kognitive og emotionelle reaktioner, som du ville få i den rigtige situation, hvilket kan hjælpe dig med at lære at tackle din nervøsitet,” lyder det fra Jobindex.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job