Bliv bedre til de virtuelle jobsamtaler: Jobindex klar med app til træning af jobsamtaler

Danmarks største job-portal, Jobindex, er klar med app, som brugerne kan anvende til på en sjov måde at øve sig på jobsamtaler, inden de skal næste job-samtale.

Artikel top billede

Danmarks største job-portal, Jobindex, er klar med en app, som brugerne kan anvende til at øve sig på at brænde igennem i jobsamtaler.

Jobindex - der ejer Computerworld - meddeler, at appen er den eneste af sin slags på markedet.

Deen bygger på den omfattende viden om jobsamtaler og lignende, som Jobindex gennem årene har opbygget som jobportal.

Appen hedder ‘Jobsamtalen’ og er udviklet i samarbejde med Studyminds, der ifølge Jobindex er eksperter i præstationsagt.

I appen optages jobsamtalen og dine svar, så du efter endt samtale kan høre, hvordan du har klaret dig.

Appen “hjælper danske jobsøgere med at styrke deres jobsamtale-oplevelse både online og ansigt til ansigt,” meddeler Jobindex.

“Med Jobindex’ nye app kan du træne på at svare på spørgsmålene på forhånd, så du virkelig kan være til stede i nuet, fuld af overskud og brænde igennem til din jobsamtale,” siger Jobindex-direktør Kaare Danielsen.

‘Jobsamtale’-appen er udviklet til også at kunne anvendes med VR-briller, hvilket gør, at man kan få en mere livagtig oplevelse af en jobsamtale i et virtuelt rum,

“For dig, der lider af præstationsangst, kan det ’snyde’ hjernen til at opleve de kognitive og emotionelle reaktioner, som du ville få i den rigtige situation, hvilket kan hjælpe dig med at lære at tackle din nervøsitet,” lyder det fra Jobindex.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS