Salling Group og CIO Alan Jensen høster frugterne af kæmpe milliardtransformation: "Vi er lykkedes med kun at have et system på tværs af hele koncernen"

Salling Group høster i dag store gevinster på bagkant af en enorm it-transformation, som selskabet og CIO Alan Jensen satte i gang for over 10 år siden. "Det har reduceret kompleksitet og omkostning helt enormt," siger Alan Jensen, der mener, at it-landskabet inden for retailbranchen er en af verdens mest opdaterede.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de gevinsterne Salling Group høster som følge af stor it-transformation
  • Hvorfor CIO Alan Jensen mener, at Salling Groups it-landskab i dag er en af de mest simple i hele retailindustrien globalt
  • Alan Jensens strategi, der skal fastholde en simpel it-infrastruktur
  • Hvordan cloud spiller ind i Alan Jensens it-strategi
912
4:45 min
Danmarks største supermarkedskæde Salling Group begyndte i 2007 på en omfattende udskiftning af selskabets mange forskellige systemer og indgik samtidig en aftale med SAP om levering af Danmarks på daværende tidspunkt største retail-løsning nogensinde.

For få år siden kunne CIO hos Salling Group Alan Jensen sætte et stort flueben ved opgaven, som har fulgt ham i omkring 10 år af hans 15-årige it-chefkarriere hos Salling Group.

Den omfattende transformering af Salling Groups it-kerne kostede i omegnen af to milliarder kroner, men i dag høster Saling Group og it-chef Alan Jensen frugterne af det omkostningstunge slid.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S