Salling Group og CIO Alan Jensen høster frugterne af kæmpe milliardtransformation: "Vi er lykkedes med kun at have et system på tværs af hele koncernen"

Salling Group høster i dag store gevinster på bagkant af en enorm it-transformation, som selskabet og CIO Alan Jensen satte i gang for over 10 år siden. "Det har reduceret kompleksitet og omkostning helt enormt," siger Alan Jensen, der mener, at it-landskabet inden for retailbranchen er en af verdens mest opdaterede.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de gevinsterne Salling Group høster som følge af stor it-transformation
  • Hvorfor CIO Alan Jensen mener, at Salling Groups it-landskab i dag er en af de mest simple i hele retailindustrien globalt
  • Alan Jensens strategi, der skal fastholde en simpel it-infrastruktur
  • Hvordan cloud spiller ind i Alan Jensens it-strategi
912
4:45 min
Danmarks største supermarkedskæde Salling Group begyndte i 2007 på en omfattende udskiftning af selskabets mange forskellige systemer og indgik samtidig en aftale med SAP om levering af Danmarks på daværende tidspunkt største retail-løsning nogensinde.

For få år siden kunne CIO hos Salling Group Alan Jensen sætte et stort flueben ved opgaven, som har fulgt ham i omkring 10 år af hans 15-årige it-chefkarriere hos Salling Group.

Den omfattende transformering af Salling Groups it-kerne kostede i omegnen af to milliarder kroner, men i dag høster Saling Group og it-chef Alan Jensen frugterne af det omkostningstunge slid.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS