Salling Group og CIO Alan Jensen høster frugterne af kæmpe milliardtransformation: "Vi er lykkedes med kun at have et system på tværs af hele koncernen"

Salling Group høster i dag store gevinster på bagkant af en enorm it-transformation, som selskabet og CIO Alan Jensen satte i gang for over 10 år siden. "Det har reduceret kompleksitet og omkostning helt enormt," siger Alan Jensen, der mener, at it-landskabet inden for retailbranchen er en af verdens mest opdaterede.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de gevinsterne Salling Group høster som følge af stor it-transformation
  • Hvorfor CIO Alan Jensen mener, at Salling Groups it-landskab i dag er en af de mest simple i hele retailindustrien globalt
  • Alan Jensens strategi, der skal fastholde en simpel it-infrastruktur
  • Hvordan cloud spiller ind i Alan Jensens it-strategi
912
4:45 min
Danmarks største supermarkedskæde Salling Group begyndte i 2007 på en omfattende udskiftning af selskabets mange forskellige systemer og indgik samtidig en aftale med SAP om levering af Danmarks på daværende tidspunkt største retail-løsning nogensinde.

For få år siden kunne CIO hos Salling Group Alan Jensen sætte et stort flueben ved opgaven, som har fulgt ham i omkring 10 år af hans 15-årige it-chefkarriere hos Salling Group.

Den omfattende transformering af Salling Groups it-kerne kostede i omegnen af to milliarder kroner, men i dag høster Saling Group og it-chef Alan Jensen frugterne af det omkostningstunge slid.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S