Kæmpe løft til it-uddannelser: Ny aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser

En ny politisk aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser til uddannelser indenfor it, teknologi og velfærd.

Artikel top billede

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse, siger Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S) (Foto: PR-Foto)

Populære it-uddannelser vil i det kommende år optage markant flere studerende. Det er alle Folketingets partiet blevet enige om med en ny aftale.

Det meddeler Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse," sagde Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S), ifølge DR ved et pressemøde.

Samlet sig drejer det sig om 5.000 ekstra pladser indenfor især it, teknologi og velfærd, og der afsættes i alt 210 millioner kroner til at oprette nye studiepladser.

Alle kvalificerede ansøgere, der i første omgang har fået deres ansøgning afvist vil nu blive kontakt direkte og få vejledning om de nye studiepladser.

Omkring halvdelen af midlerne til studepladserne vil ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet væe målrettet uddannelser uden for hovedstadensområdet.

DR oplyser, at det endnu ikke er blevet endeligt besluttet, hvor mange pladser de enkelte uddannelsesinstitutioner får.

Regeringen foreslår dog ifølge DR, at blandt andet IT-Universitetet får 90 ekstra pladser.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S