Kæmpe løft til it-uddannelser: Ny aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser

En ny politisk aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser til uddannelser indenfor it, teknologi og velfærd.

Artikel top billede

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse, siger Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S) (Foto: PR-Foto)

Populære it-uddannelser vil i det kommende år optage markant flere studerende. Det er alle Folketingets partiet blevet enige om med en ny aftale.

Det meddeler Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse," sagde Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S), ifølge DR ved et pressemøde.

Samlet sig drejer det sig om 5.000 ekstra pladser indenfor især it, teknologi og velfærd, og der afsættes i alt 210 millioner kroner til at oprette nye studiepladser.

Alle kvalificerede ansøgere, der i første omgang har fået deres ansøgning afvist vil nu blive kontakt direkte og få vejledning om de nye studiepladser.

Omkring halvdelen af midlerne til studepladserne vil ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet væe målrettet uddannelser uden for hovedstadensområdet.

DR oplyser, at det endnu ikke er blevet endeligt besluttet, hvor mange pladser de enkelte uddannelsesinstitutioner får.

Regeringen foreslår dog ifølge DR, at blandt andet IT-Universitetet får 90 ekstra pladser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S