Kæmpe løft til it-uddannelser: Ny aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser

En ny politisk aftale sikrer tusindvis af nye studiepladser til uddannelser indenfor it, teknologi og velfærd.

Artikel top billede

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse, siger Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S) (Foto: PR-Foto)

Populære it-uddannelser vil i det kommende år optage markant flere studerende. Det er alle Folketingets partiet blevet enige om med en ny aftale.

Det meddeler Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

”I en krisetid forventer vi, at der kommer ekstraordinært mange unge, der vil søge ind på en uddannelse," sagde Ane Halsbo-Jørgensen, uddannelses- og forskningsminister (S), ifølge DR ved et pressemøde.

Samlet sig drejer det sig om 5.000 ekstra pladser indenfor især it, teknologi og velfærd, og der afsættes i alt 210 millioner kroner til at oprette nye studiepladser.

Alle kvalificerede ansøgere, der i første omgang har fået deres ansøgning afvist vil nu blive kontakt direkte og få vejledning om de nye studiepladser.

Omkring halvdelen af midlerne til studepladserne vil ifølge Uddannelses- og Forskningsministeriet væe målrettet uddannelser uden for hovedstadensområdet.

DR oplyser, at det endnu ikke er blevet endeligt besluttet, hvor mange pladser de enkelte uddannelsesinstitutioner får.

Regeringen foreslår dog ifølge DR, at blandt andet IT-Universitetet får 90 ekstra pladser.

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job