Medie: EU indleder snart monopolsag mod Amazon – mistænkes for at misbruge tredjeparters data

Den amerikanske handelsgigant anklages for at udnytte platformens erhvervsdrivendes data for at få en konkurrencemæssig fordel.

Artikel top billede

EU er på nippet til at indlede en monopolsag mod den amerikanske handelsgigant Amazon.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Wall Street Journal.

Bag sagen er anklager om e-handelsplatformens misbrug af tredjeparters data til egen vinding.

Ifølge mediet vil sagen blive anlagt allerede en gang i næste uge eller den efterfølgende uge.

Sagen er resultatet af to års kulegravning af klager fra erhvervsdrivende tredjeparter på Amazons platform. Der anklages Amazon for at misbruge sin dobbeltrolle som både handlende og platformudbyder til andre handlende.

For Amazon vil sagen betyde, at det risikerer at føje sig til rækken af amerikanske teknologiganter, som EU udskriver milliardbøder til efter at Apple, Google, Facebook og Qualcomm har stået for skud.

Læs også: Forbrugerorganisationer anklager Amazon for at manipulere med anmeldelser: ”Amazon er ved at udvikle sig til en pay-to-play platform”

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S