Medie: EU indleder snart monopolsag mod Amazon – mistænkes for at misbruge tredjeparters data

Den amerikanske handelsgigant anklages for at udnytte platformens erhvervsdrivendes data for at få en konkurrencemæssig fordel.

Artikel top billede

EU er på nippet til at indlede en monopolsag mod den amerikanske handelsgigant Amazon.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Wall Street Journal.

Bag sagen er anklager om e-handelsplatformens misbrug af tredjeparters data til egen vinding.

Ifølge mediet vil sagen blive anlagt allerede en gang i næste uge eller den efterfølgende uge.

Sagen er resultatet af to års kulegravning af klager fra erhvervsdrivende tredjeparter på Amazons platform. Der anklages Amazon for at misbruge sin dobbeltrolle som både handlende og platformudbyder til andre handlende.

For Amazon vil sagen betyde, at det risikerer at føje sig til rækken af amerikanske teknologiganter, som EU udskriver milliardbøder til efter at Apple, Google, Facebook og Qualcomm har stået for skud.

Læs også: Forbrugerorganisationer anklager Amazon for at manipulere med anmeldelser: ”Amazon er ved at udvikle sig til en pay-to-play platform”

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS