Medie: EU indleder snart monopolsag mod Amazon – mistænkes for at misbruge tredjeparters data

Den amerikanske handelsgigant anklages for at udnytte platformens erhvervsdrivendes data for at få en konkurrencemæssig fordel.

Artikel top billede

EU er på nippet til at indlede en monopolsag mod den amerikanske handelsgigant Amazon.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Wall Street Journal.

Bag sagen er anklager om e-handelsplatformens misbrug af tredjeparters data til egen vinding.

Ifølge mediet vil sagen blive anlagt allerede en gang i næste uge eller den efterfølgende uge.

Sagen er resultatet af to års kulegravning af klager fra erhvervsdrivende tredjeparter på Amazons platform. Der anklages Amazon for at misbruge sin dobbeltrolle som både handlende og platformudbyder til andre handlende.

For Amazon vil sagen betyde, at det risikerer at føje sig til rækken af amerikanske teknologiganter, som EU udskriver milliardbøder til efter at Apple, Google, Facebook og Qualcomm har stået for skud.

Læs også: Forbrugerorganisationer anklager Amazon for at manipulere med anmeldelser: ”Amazon er ved at udvikle sig til en pay-to-play platform”

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job