“Hold nu kæft hvor har vi undervurderet værdien af et stabilt socialdemokratisk velfærdssamfund. Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.”

Det står jo ret klart lige nu, at Danmark fundet den rette vinkel på så mange af de store spørgmsål. Det gælder alt lige fra håndteringen af corona til ulighed og formuefordeling. Det er en del af forklaringen på, at vi i min familie har kigget forholdvis seriøst på at flytte Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Sorted)

Premium Kun for abonnenter
Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.

Når alt i verden på overfladen virker fredeligt og roligt, så tænker mange måske, at det der med at betale 50 procent i skat ikke virker så attraktivt.

Men når regningen skal betales for de politiske beslutninger og den måde samfundet er konstrueret på, så tror jeg, at mange mennesker – også her i USA – ser på det med andre øjne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect