“Hold nu kæft hvor har vi undervurderet værdien af et stabilt socialdemokratisk velfærdssamfund. Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.”

Det står jo ret klart lige nu, at Danmark fundet den rette vinkel på så mange af de store spørgmsål. Det gælder alt lige fra håndteringen af corona til ulighed og formuefordeling. Det er en del af forklaringen på, at vi i min familie har kigget forholdvis seriøst på at flytte Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Sorted)

Premium Kun for abonnenter
Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.

Når alt i verden på overfladen virker fredeligt og roligt, så tænker mange måske, at det der med at betale 50 procent i skat ikke virker så attraktivt.

Men når regningen skal betales for de politiske beslutninger og den måde samfundet er konstrueret på, så tror jeg, at mange mennesker – også her i USA – ser på det med andre øjne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S