“Hold nu kæft hvor har vi undervurderet værdien af et stabilt socialdemokratisk velfærdssamfund. Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.”

Det står jo ret klart lige nu, at Danmark fundet den rette vinkel på så mange af de store spørgmsål. Det gælder alt lige fra håndteringen af corona til ulighed og formuefordeling. Det er en del af forklaringen på, at vi i min familie har kigget forholdvis seriøst på at flytte Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Sorted)

Premium Kun for abonnenter
Jeg har boet i USA siden 2005, men lige nu overvejer vi mere seriøst end nogensinde at flytte tilbage til Danmark.

Når alt i verden på overfladen virker fredeligt og roligt, så tænker mange måske, at det der med at betale 50 procent i skat ikke virker så attraktivt.

Men når regningen skal betales for de politiske beslutninger og den måde samfundet er konstrueret på, så tror jeg, at mange mennesker – også her i USA – ser på det med andre øjne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS