Efter keynoten: SAP's nye CEO er ung, grøn og ikke bange for at love kunderne rigtigt meget

Sapphire Now 2020: SAP's nye CEO, Christian Klein, sætter modstandsdygtighed og samfund før profit - og vil have verdens største virksomheder med en grøn rejse.

Artikel top billede

SAP CEO Christian Klein (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor SAPs nye solo-CEO ser virksomheden bevæge sig hen
  • Hvad Christian Klein lover kunderne
551
2:45 min
SAP Sapphire Now 2020: Egentligt skulle SAP's årlige Sapphire Now-konference være holdt under Floridas sol og palmer.

Men en global pandemi kom i vejen, og i stedet måtte de mange tusinde nysgerrige i stedet se ERP-gigantens nye solo-CEO, tyske Christian Klein, indtage en virtuel scene mandag klokken 17:00 dansk tid.

Computerworld sad også klar med notesblokken på hjemmekontoret, for i en tid, hvor næsten samtlige globale virksomheder - og de er ofte SAP-kunder - er i gang med at gentænke deres supply chains, skal der lyttes.

Ikke overraskende indledte den 40-årige Christian Klein med at sætte fokus på corona-krisen og på, hvordan den globale pandemi har sat fokus på at have mere resiliente virksomheder.

Kender du endnu ikke ordet resilens så er det, alt efter sammenhæng, enten et økosystems evne til at modstå skader og hurtigt komme sig - eller rent psykisk at have evnen til at håndtere stress, katastrofer eller anden modgang.

Begge dele kan der være behov for under en global krise, der har formået at ramme verdenen på både sundheden og pengepungen.

Først resilens, så profit
Lidt mere opsigtsvækkende var det dog, at den nye topchef fra sin virtuelle scene opfordrede virksomhederne til først og fremmest at tænke resilens - og dernæst profit:

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S