Efter keynoten: SAP's nye CEO er ung, grøn og ikke bange for at love kunderne rigtigt meget

Sapphire Now 2020: SAP's nye CEO, Christian Klein, sætter modstandsdygtighed og samfund før profit - og vil have verdens største virksomheder med en grøn rejse.

Artikel top billede

SAP CEO Christian Klein (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor SAPs nye solo-CEO ser virksomheden bevæge sig hen
  • Hvad Christian Klein lover kunderne
551
2:45 min
SAP Sapphire Now 2020: Egentligt skulle SAP's årlige Sapphire Now-konference være holdt under Floridas sol og palmer.

Men en global pandemi kom i vejen, og i stedet måtte de mange tusinde nysgerrige i stedet se ERP-gigantens nye solo-CEO, tyske Christian Klein, indtage en virtuel scene mandag klokken 17:00 dansk tid.

Computerworld sad også klar med notesblokken på hjemmekontoret, for i en tid, hvor næsten samtlige globale virksomheder - og de er ofte SAP-kunder - er i gang med at gentænke deres supply chains, skal der lyttes.

Ikke overraskende indledte den 40-årige Christian Klein med at sætte fokus på corona-krisen og på, hvordan den globale pandemi har sat fokus på at have mere resiliente virksomheder.

Kender du endnu ikke ordet resilens så er det, alt efter sammenhæng, enten et økosystems evne til at modstå skader og hurtigt komme sig - eller rent psykisk at have evnen til at håndtere stress, katastrofer eller anden modgang.

Begge dele kan der være behov for under en global krise, der har formået at ramme verdenen på både sundheden og pengepungen.

Først resilens, så profit
Lidt mere opsigtsvækkende var det dog, at den nye topchef fra sin virtuelle scene opfordrede virksomhederne til først og fremmest at tænke resilens - og dernæst profit:

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse