Efter keynoten: SAP's nye CEO er ung, grøn og ikke bange for at love kunderne rigtigt meget

Sapphire Now 2020: SAP's nye CEO, Christian Klein, sætter modstandsdygtighed og samfund før profit - og vil have verdens største virksomheder med en grøn rejse.

Artikel top billede

SAP CEO Christian Klein (Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvor SAPs nye solo-CEO ser virksomheden bevæge sig hen
  • Hvad Christian Klein lover kunderne
551
2:45 min
SAP Sapphire Now 2020: Egentligt skulle SAP's årlige Sapphire Now-konference være holdt under Floridas sol og palmer.

Men en global pandemi kom i vejen, og i stedet måtte de mange tusinde nysgerrige i stedet se ERP-gigantens nye solo-CEO, tyske Christian Klein, indtage en virtuel scene mandag klokken 17:00 dansk tid.

Computerworld sad også klar med notesblokken på hjemmekontoret, for i en tid, hvor næsten samtlige globale virksomheder - og de er ofte SAP-kunder - er i gang med at gentænke deres supply chains, skal der lyttes.

Ikke overraskende indledte den 40-årige Christian Klein med at sætte fokus på corona-krisen og på, hvordan den globale pandemi har sat fokus på at have mere resiliente virksomheder.

Kender du endnu ikke ordet resilens så er det, alt efter sammenhæng, enten et økosystems evne til at modstå skader og hurtigt komme sig - eller rent psykisk at have evnen til at håndtere stress, katastrofer eller anden modgang.

Begge dele kan der være behov for under en global krise, der har formået at ramme verdenen på både sundheden og pengepungen.

Først resilens, så profit
Lidt mere opsigtsvækkende var det dog, at den nye topchef fra sin virtuelle scene opfordrede virksomhederne til først og fremmest at tænke resilens - og dernæst profit:

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S