Her er Microsofts svar på nyt vilkår, der tvinger kunder til at holde fast på gamle licenser

En EU-dom fra 2012 har fastlagt, at kunder gerne må sælge deres gamle ubrugte on premise-licenser videre. Men i Microsofts nye produktvilkår har selskabet skrevet et nyt vilkår ind, der betyder at kunder bliver afskåret fra den mulighed. Microsoft vil ikke stille op til interview, men har sendt os en skriftlig forklaring. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hele Microsofts svar til Computerworld om den opdatering, der betyder at kunder skal holde fast på gamle licenser
541
2:45 min
Med en lille tilføjelse til Microsofts produktvilkår fra juni 2020 har Microsoft sat en stopper for, at kunder kan sælge deres nuværende on premise-licenser videre, hvis de samtidig vil opnå rabat på selskabets cloud-produkter.

Kunderne skal derimod beholde deres gamle licenser, hvis de vil købe nye cloud-baserede produkter til en reduceret pris.

Sådan lyder det fra Microsoft i en meddelelse sendt fra Microsofts danske pressechef Morten Skøtt. Microsoft vil ikke stille op til et interview om ændringen.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S