Her er Microsofts svar på nyt vilkår, der tvinger kunder til at holde fast på gamle licenser

En EU-dom fra 2012 har fastlagt, at kunder gerne må sælge deres gamle ubrugte on premise-licenser videre. Men i Microsofts nye produktvilkår har selskabet skrevet et nyt vilkår ind, der betyder at kunder bliver afskåret fra den mulighed. Microsoft vil ikke stille op til interview, men har sendt os en skriftlig forklaring. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hele Microsofts svar til Computerworld om den opdatering, der betyder at kunder skal holde fast på gamle licenser
541
2:45 min
Med en lille tilføjelse til Microsofts produktvilkår fra juni 2020 har Microsoft sat en stopper for, at kunder kan sælge deres nuværende on premise-licenser videre, hvis de samtidig vil opnå rabat på selskabets cloud-produkter.

Kunderne skal derimod beholde deres gamle licenser, hvis de vil købe nye cloud-baserede produkter til en reduceret pris.

Sådan lyder det fra Microsoft i en meddelelse sendt fra Microsofts danske pressechef Morten Skøtt. Microsoft vil ikke stille op til et interview om ændringen.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S