"Så øvelsen var at vi skulle få sælgerne hurtigere ind og at de skulle kunne lukke ordren i første kald"

"Et af vores nyere projekter gik ud på at lave en intelligent søgemotor så vores sælgere hurtigere kunne komme i gang med at sælge varer til kunderne, når de ringede ind."

Artikel top billede

(Foto: Claus Kunckel)

Et af vores nyere projekter gik ud på at lave en intelligent søgemotor så vores sælgere hurtigere kunne komme i gang med at sælge varer til kunderne, når de ringede ind.

Vi har 350.000 varenumre og vi kunne se at en sælger der havde været ansat i 10 år solgte betydeligt mere end en som havde været ansat i ét år.

Fordi når kunden ringer ind, så ham der kun havde arbejdet hos os i ét år måtte sige "det skal jeg lige undersøge og så ringer jeg tilbage.".

Men så ringede kunden videre til en af vores konkurrenter hvor vedkommende fik fat i en af de gamle gutter - og så lukkede han ordren. Så når den vores unge medarbejder ringede tilbage så var ordren røget.

Så øvelsen var at vi skulle få sælgerne hurtigere ind og at de skulle kunne lukke ordren i første kald.

Der kan vi se, på det projekt vi har lavet, at det har været meget hurtigere nu at onboarde nye sælgere.

Vores kunde står jo og mangler en eller anden bøsning der skulle have været sat op hos deres kunde. Og den skulle jo faktisk have været sat op i går.

Det blev egentligt solgt ind som et forretningsprojekt snarere end et it-projekt. Men det endte på 14 servere, så lidt it er der i det alligevel.

Det er et område som er så langt fremme, at de AI komponenter vi bruger ikke er færdigt-pakkede. Det er en værktøjskasse som man køber.

Så når jeg gik til en leverandør og spurgte om de kunne sælge mig noget monitorering, så havde de faktisk ikke prøvet det før. Men de syntes det lød spændende.

Frederik Aakerlund, it-direktør hos Lemvigh-Müller i podcasten Next Step

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S