Sådan har DSB's it-afdeling håndteret tirsdagens kæmpe-belastning på it-systemerne: "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden"

Interview: Tirsdag morgen blev DSB's hjemmeside udsat for et voldsomt pres, da transportselskabet frigav 50.000 billige rejsepas til sommeren. "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden," siger CIO Michael Moesgaard. Læs hvordan det hele forløb her.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan DSB's CIO Michael Moesgaard håndterede den voldsomme spidsbelastning på it-systemerne
  • Bliv klogere på hvilke løsninger CIO'en brugte
  • Læs hvorfor DSB har købt Queue-its køsystem
  • Find ud af hvordan DSB opskalerede serverkapaciteten
1.004
5:15 min
19. juni vedtog Folketinget en omfattende sommerpakke, der har til mål at få gang i den danske vækst.

Og det gav straks travlhed hos DSB.

For selvom DSB i løbet af juni var blevet varslet om holde sig klar, så indebærer den 700 millioner kroner dyre sommerpakke, at der afsættes 37,5 millioner til 50.000 rejsepas og en million Orange-billetter i skolernes sommerferie.

For de 50.000 attraktive rejsepas, der for en pris på 299 kroner giver ubegrænset adgang til offentlig transport i otte valgfri dage mellem 27. juni og 9. august for 299 kroner, blev allerede sat til salg tirsdag morgen klokken 06:00.

Og i løbet af det første døgn har DSB solgt 35.000 af de billige rejsepas.

Derfor har DSB's CIO, Michael Moesgaard, med god grund brugt størstedelen af juni på at forberede DSB's hjemmeside til et stormløb og en spidsbelastning, der leder tankerne hen på den årlige dag i marts, når Skattestyrelsen frigiver danskernes årsopgørelser.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect