Sådan har DSB's it-afdeling håndteret tirsdagens kæmpe-belastning på it-systemerne: "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden"

Interview: Tirsdag morgen blev DSB's hjemmeside udsat for et voldsomt pres, da transportselskabet frigav 50.000 billige rejsepas til sommeren. "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden," siger CIO Michael Moesgaard. Læs hvordan det hele forløb her.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan DSB's CIO Michael Moesgaard håndterede den voldsomme spidsbelastning på it-systemerne
  • Bliv klogere på hvilke løsninger CIO'en brugte
  • Læs hvorfor DSB har købt Queue-its køsystem
  • Find ud af hvordan DSB opskalerede serverkapaciteten
1.004
5:15 min
19. juni vedtog Folketinget en omfattende sommerpakke, der har til mål at få gang i den danske vækst.

Og det gav straks travlhed hos DSB.

For selvom DSB i løbet af juni var blevet varslet om holde sig klar, så indebærer den 700 millioner kroner dyre sommerpakke, at der afsættes 37,5 millioner til 50.000 rejsepas og en million Orange-billetter i skolernes sommerferie.

For de 50.000 attraktive rejsepas, der for en pris på 299 kroner giver ubegrænset adgang til offentlig transport i otte valgfri dage mellem 27. juni og 9. august for 299 kroner, blev allerede sat til salg tirsdag morgen klokken 06:00.

Og i løbet af det første døgn har DSB solgt 35.000 af de billige rejsepas.

Derfor har DSB's CIO, Michael Moesgaard, med god grund brugt størstedelen af juni på at forberede DSB's hjemmeside til et stormløb og en spidsbelastning, der leder tankerne hen på den årlige dag i marts, når Skattestyrelsen frigiver danskernes årsopgørelser.

Det fortæller han til Computerworld.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS