Sådan har DSB's it-afdeling håndteret tirsdagens kæmpe-belastning på it-systemerne: "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden"

Interview: Tirsdag morgen blev DSB's hjemmeside udsat for et voldsomt pres, da transportselskabet frigav 50.000 billige rejsepas til sommeren. "Da der var allermest tryk på, havde vi sved på panden," siger CIO Michael Moesgaard. Læs hvordan det hele forløb her.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan DSB's CIO Michael Moesgaard håndterede den voldsomme spidsbelastning på it-systemerne
  • Bliv klogere på hvilke løsninger CIO'en brugte
  • Læs hvorfor DSB har købt Queue-its køsystem
  • Find ud af hvordan DSB opskalerede serverkapaciteten
1.004
5:15 min
19. juni vedtog Folketinget en omfattende sommerpakke, der har til mål at få gang i den danske vækst.

Og det gav straks travlhed hos DSB.

For selvom DSB i løbet af juni var blevet varslet om holde sig klar, så indebærer den 700 millioner kroner dyre sommerpakke, at der afsættes 37,5 millioner til 50.000 rejsepas og en million Orange-billetter i skolernes sommerferie.

For de 50.000 attraktive rejsepas, der for en pris på 299 kroner giver ubegrænset adgang til offentlig transport i otte valgfri dage mellem 27. juni og 9. august for 299 kroner, blev allerede sat til salg tirsdag morgen klokken 06:00.

Og i løbet af det første døgn har DSB solgt 35.000 af de billige rejsepas.

Derfor har DSB's CIO, Michael Moesgaard, med god grund brugt størstedelen af juni på at forberede DSB's hjemmeside til et stormløb og en spidsbelastning, der leder tankerne hen på den årlige dag i marts, når Skattestyrelsen frigiver danskernes årsopgørelser.

Det fortæller han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job