Dansk it-startup får kapitalindsprøjtning på 50 millioner fra velhavende Danske Bank-kunder

Det danske it-selskab Cobiro har netop hentet 50 millioner kroner hos en række velhavende kunder i Danske Bank.

Artikel top billede

Det kun fire år gamle it-selskab Cobiro har netop fået skudt 50 millioner kroner ind i virksomheden.

Kapitalindsprøjtningen kommer fra en række af Danske Banks velhavende kunder.

Det skriver Børsen.

Cobiro står bag en platform, hvor kunder kan oprette hjemmesider og webshops. Selskabet har i dag omkring 100.000 kunder verden over.

Med den friske kapital er selskabet på vej til at blive en milliard kroner værd. Oveni investeringer modtager Cobiro også et lån på 25 millioner kroner af Danske Bank.

"Hvis man er i konkurrence med alle i hele verden indenfor ét felt, så nytter det ikke noget, at vi laver en 20-årig vækstplan. Det går for langsomt, og derfor er pengene vigtige for at give virksomheden det rigtige skub,” siger Bo Krogsgaard, administrerende direktør i Cobiro, til Børsen.

Investeringern sker som et led i Danske Banks indsats for at bygge bro mellem iværksætterkunderne og bankens velhaverkunder.

Læs også: Danske Templafy lander kapitalindsprøjtning på 175 millioner kroner: Nu venter international satsning

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job