Omstridt KMD-system fritages fra den nye krigsregel: 44 kommuner må fremover sende personoplysninger til udlandet

44 danske kommuner har i flere år sendt beskæftigelsesdata til Holland gennem it-systemet KMD Momentum. Det har været i strid med den gamle krigsregel, men nu blåstempler staten KMD's løsning. Derfor må oplysninger om etnicitet på integrationsborgere, forsørgelseshistorik og samtalehistorik mellem sagsbehandlere og borgere fremover sendes til udlandet. Se reaktionen fra KMD på afgørelsen om det omstridte it-system her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan 44 af landets kommuner fremover må sende beskæftigelsesdata til udlandet
  • Læs KMD's reaktion på afgørelsen
  • Få indsigt i hele sagen om det omstridte KMD Momentum-system
  • Se de personoplysninger som nu må sendes til udlandet
827
4:15 min
1. Digital Post
2. MitID
3. Nemlog-in 3
4. DeMars
5. Statens Lønløsning

De fem it-systemer er omfattet af den nye krigsregel, som fremover bliver kendt under navnet 'lokationskravet.'

DFDG, Det fælles datagrundlag, der er den væsentligste datakilde på det danske beskæftigelsesområde, glimrer ved sit fravær på listen.

Det vækker tilfredshed i KMD, da selskabet gennem beskæftigelsessystemet KMD Momentum i flere år har sendt DFDG-data til Microsoft Azures datacenter i Amsterdam i strid med den forhenværende krigsregel, som DFDG var omfattet af.

Afgørelsen betyder dermed, at 44 danske kommuner nu har fået statens velsignelse til at sende beskæftigelsesdata til Holland.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S