Omstridt KMD-system fritages fra den nye krigsregel: 44 kommuner må fremover sende personoplysninger til udlandet

44 danske kommuner har i flere år sendt beskæftigelsesdata til Holland gennem it-systemet KMD Momentum. Det har været i strid med den gamle krigsregel, men nu blåstempler staten KMD's løsning. Derfor må oplysninger om etnicitet på integrationsborgere, forsørgelseshistorik og samtalehistorik mellem sagsbehandlere og borgere fremover sendes til udlandet. Se reaktionen fra KMD på afgørelsen om det omstridte it-system her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan 44 af landets kommuner fremover må sende beskæftigelsesdata til udlandet
  • Læs KMD's reaktion på afgørelsen
  • Få indsigt i hele sagen om det omstridte KMD Momentum-system
  • Se de personoplysninger som nu må sendes til udlandet
827
4:15 min
1. Digital Post
2. MitID
3. Nemlog-in 3
4. DeMars
5. Statens Lønløsning

De fem it-systemer er omfattet af den nye krigsregel, som fremover bliver kendt under navnet 'lokationskravet.'

DFDG, Det fælles datagrundlag, der er den væsentligste datakilde på det danske beskæftigelsesområde, glimrer ved sit fravær på listen.

Det vækker tilfredshed i KMD, da selskabet gennem beskæftigelsessystemet KMD Momentum i flere år har sendt DFDG-data til Microsoft Azures datacenter i Amsterdam i strid med den forhenværende krigsregel, som DFDG var omfattet af.

Afgørelsen betyder dermed, at 44 danske kommuner nu har fået statens velsignelse til at sende beskæftigelsesdata til Holland.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S