Omstridt KMD-system fritages fra den nye krigsregel: 44 kommuner må fremover sende personoplysninger til udlandet

44 danske kommuner har i flere år sendt beskæftigelsesdata til Holland gennem it-systemet KMD Momentum. Det har været i strid med den gamle krigsregel, men nu blåstempler staten KMD's løsning. Derfor må oplysninger om etnicitet på integrationsborgere, forsørgelseshistorik og samtalehistorik mellem sagsbehandlere og borgere fremover sendes til udlandet. Se reaktionen fra KMD på afgørelsen om det omstridte it-system her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan 44 af landets kommuner fremover må sende beskæftigelsesdata til udlandet
  • Læs KMD's reaktion på afgørelsen
  • Få indsigt i hele sagen om det omstridte KMD Momentum-system
  • Se de personoplysninger som nu må sendes til udlandet
827
4:15 min
1. Digital Post
2. MitID
3. Nemlog-in 3
4. DeMars
5. Statens Lønløsning

De fem it-systemer er omfattet af den nye krigsregel, som fremover bliver kendt under navnet 'lokationskravet.'

DFDG, Det fælles datagrundlag, der er den væsentligste datakilde på det danske beskæftigelsesområde, glimrer ved sit fravær på listen.

Det vækker tilfredshed i KMD, da selskabet gennem beskæftigelsessystemet KMD Momentum i flere år har sendt DFDG-data til Microsoft Azures datacenter i Amsterdam i strid med den forhenværende krigsregel, som DFDG var omfattet af.

Afgørelsen betyder dermed, at 44 danske kommuner nu har fået statens velsignelse til at sende beskæftigelsesdata til Holland.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics