Omstridt KMD-system fritages fra den nye krigsregel: 44 kommuner må fremover sende personoplysninger til udlandet

44 danske kommuner har i flere år sendt beskæftigelsesdata til Holland gennem it-systemet KMD Momentum. Det har været i strid med den gamle krigsregel, men nu blåstempler staten KMD's løsning. Derfor må oplysninger om etnicitet på integrationsborgere, forsørgelseshistorik og samtalehistorik mellem sagsbehandlere og borgere fremover sendes til udlandet. Se reaktionen fra KMD på afgørelsen om det omstridte it-system her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvordan 44 af landets kommuner fremover må sende beskæftigelsesdata til udlandet
  • Læs KMD's reaktion på afgørelsen
  • Få indsigt i hele sagen om det omstridte KMD Momentum-system
  • Se de personoplysninger som nu må sendes til udlandet
827
4:15 min
1. Digital Post
2. MitID
3. Nemlog-in 3
4. DeMars
5. Statens Lønløsning

De fem it-systemer er omfattet af den nye krigsregel, som fremover bliver kendt under navnet 'lokationskravet.'

DFDG, Det fælles datagrundlag, der er den væsentligste datakilde på det danske beskæftigelsesområde, glimrer ved sit fravær på listen.

Det vækker tilfredshed i KMD, da selskabet gennem beskæftigelsessystemet KMD Momentum i flere år har sendt DFDG-data til Microsoft Azures datacenter i Amsterdam i strid med den forhenværende krigsregel, som DFDG var omfattet af.

Afgørelsen betyder dermed, at 44 danske kommuner nu har fået statens velsignelse til at sende beskæftigelsesdata til Holland.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job