Hvad bør virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Hvad bør danske it-virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Det undersøgte vi på Computerworld i 2018/2019 i samarbejde vores søsterselskab it-jobbank – hvor vi spurgte mere end 3.000 it-professionelle.

Svarene var både oplysende og til tider overraskende, men de gjorde os samtidig endnu mere nysgerrige på, hvad folk som dig tænker om arbejdsglæde, ledelse, jobskifte og livet på en arbejdsplads.

I 2020 vil vi gerne blive endnu klogere på, hvad en arbejdsplads og et job skal tilbyde dig for at være interessant – for dermed at kunne rådgive virksomhederne bedre, når det skal der præsentere jobbene for dig.

Derfor har vi brug for din hjælp. Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Du starter undersøgelsen ved at klikke her

P.S. Hvis du allerede har svaret på undersøgelsen, så siger vi tak og du behøver ikke at foretage dig yderligere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S