Hvad bør virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Hvad bør danske it-virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Det undersøgte vi på Computerworld i 2018/2019 i samarbejde vores søsterselskab it-jobbank – hvor vi spurgte mere end 3.000 it-professionelle.

Svarene var både oplysende og til tider overraskende, men de gjorde os samtidig endnu mere nysgerrige på, hvad folk som dig tænker om arbejdsglæde, ledelse, jobskifte og livet på en arbejdsplads.

I 2020 vil vi gerne blive endnu klogere på, hvad en arbejdsplads og et job skal tilbyde dig for at være interessant – for dermed at kunne rådgive virksomhederne bedre, når det skal der præsentere jobbene for dig.

Derfor har vi brug for din hjælp. Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Du starter undersøgelsen ved at klikke her

P.S. Hvis du allerede har svaret på undersøgelsen, så siger vi tak og du behøver ikke at foretage dig yderligere.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S