Hvad bør virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

Hvad bør danske it-virksomheder gøre for at skabe arbejdsglæde og for at tiltrække it-professionelle som dig?

Det undersøgte vi på Computerworld i 2018/2019 i samarbejde vores søsterselskab it-jobbank – hvor vi spurgte mere end 3.000 it-professionelle.

Svarene var både oplysende og til tider overraskende, men de gjorde os samtidig endnu mere nysgerrige på, hvad folk som dig tænker om arbejdsglæde, ledelse, jobskifte og livet på en arbejdsplads.

I 2020 vil vi gerne blive endnu klogere på, hvad en arbejdsplads og et job skal tilbyde dig for at være interessant – for dermed at kunne rådgive virksomhederne bedre, når det skal der præsentere jobbene for dig.

Derfor har vi brug for din hjælp. Brug 5 minutter på at besvare vores anonyme spørgeskema og deltag samtidig i lodtrækningen om et gavekort på 2.000 kr. til en god valgfri restaurant.

Du starter undersøgelsen ved at klikke her

P.S. Hvis du allerede har svaret på undersøgelsen, så siger vi tak og du behøver ikke at foretage dig yderligere.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S