Trods svære tider for rejsebranchen: Dansk hotelplatform oplever medvind og henter tocifret millionbeløb

Danske AeroGuest digitale løsninger til hoteller gør det lettere for gæster at holde afstand. Det har skabt interesse fra hoteller i hele verden.

Artikel top billede

Rejsebranchen og hotellerne har haft svære vilkår under coronakrisen.

Men alligevel oplever den dansk it-startup AeroGuest, der har skabt en digital hotelplatform, medvind og henter nu et tocifret millionbeløb fra Vækstfonden og venturefonden Byfounders.

Det skriver Børsen.

AeroGuests løsninger gør det muligt for gæster at vælge værelse på computeren, foretage check-in digitalt og låse hoteldørene op med smartphonen.

Alt sammen noget, der kan minimere køen ved skranken i hotellernes receptioner, og som dermed giver bedre mulighed for at holde afstand.

Det har vakt interesse fra hoteller over hele kloden under coronakrisen, oplyser selskabet stifter og administrerende direktør Martin Sponhotlz til Børsen.

“Vi er blevet globale under krisen. Især har vi flere hoteller i USA, der viser interesse. Før krisen var vi kun i Skandinavien, så det er en kæmpe milepæl for os,” siger han til avisen.

Læs også: Sådan kommer vækstkometen Dixa gennem corona-krisen: Udskyder åbning af USA-kontor - men hyrer 40 udviklere

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S