Trods svære tider for rejsebranchen: Dansk hotelplatform oplever medvind og henter tocifret millionbeløb

Danske AeroGuest digitale løsninger til hoteller gør det lettere for gæster at holde afstand. Det har skabt interesse fra hoteller i hele verden.

Artikel top billede

Rejsebranchen og hotellerne har haft svære vilkår under coronakrisen.

Men alligevel oplever den dansk it-startup AeroGuest, der har skabt en digital hotelplatform, medvind og henter nu et tocifret millionbeløb fra Vækstfonden og venturefonden Byfounders.

Det skriver Børsen.

AeroGuests løsninger gør det muligt for gæster at vælge værelse på computeren, foretage check-in digitalt og låse hoteldørene op med smartphonen.

Alt sammen noget, der kan minimere køen ved skranken i hotellernes receptioner, og som dermed giver bedre mulighed for at holde afstand.

Det har vakt interesse fra hoteller over hele kloden under coronakrisen, oplyser selskabet stifter og administrerende direktør Martin Sponhotlz til Børsen.

“Vi er blevet globale under krisen. Især har vi flere hoteller i USA, der viser interesse. Før krisen var vi kun i Skandinavien, så det er en kæmpe milepæl for os,” siger han til avisen.

Læs også: Sådan kommer vækstkometen Dixa gennem corona-krisen: Udskyder åbning af USA-kontor - men hyrer 40 udviklere

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S