Trods svære tider for rejsebranchen: Dansk hotelplatform oplever medvind og henter tocifret millionbeløb

Danske AeroGuest digitale løsninger til hoteller gør det lettere for gæster at holde afstand. Det har skabt interesse fra hoteller i hele verden.

Artikel top billede

Rejsebranchen og hotellerne har haft svære vilkår under coronakrisen.

Men alligevel oplever den dansk it-startup AeroGuest, der har skabt en digital hotelplatform, medvind og henter nu et tocifret millionbeløb fra Vækstfonden og venturefonden Byfounders.

Det skriver Børsen.

AeroGuests løsninger gør det muligt for gæster at vælge værelse på computeren, foretage check-in digitalt og låse hoteldørene op med smartphonen.

Alt sammen noget, der kan minimere køen ved skranken i hotellernes receptioner, og som dermed giver bedre mulighed for at holde afstand.

Det har vakt interesse fra hoteller over hele kloden under coronakrisen, oplyser selskabet stifter og administrerende direktør Martin Sponhotlz til Børsen.

“Vi er blevet globale under krisen. Især har vi flere hoteller i USA, der viser interesse. Før krisen var vi kun i Skandinavien, så det er en kæmpe milepæl for os,” siger han til avisen.

Læs også: Sådan kommer vækstkometen Dixa gennem corona-krisen: Udskyder åbning af USA-kontor - men hyrer 40 udviklere

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S