Nu kan du downloade et digitalt coronopas

Sundhed.dk har i samarbejde med Sundheds- og Ældreministeriet, Udenrigsministeriet og Rigspolitiet udviklet et digitalt coronapas, som danskere kan bruge til at dokumentere et negativt prøveresultater, når de rejser.

Artikel top billede

Borgere i Danmark, der har fået en negativ coronatest inden for de seneste syv dage, kan nu downloade et digitalt coronapas på Sundhed.dk.

Det oplyser Sundheds- og Ældreministeriet i en pressemeddelelse.

Passet kan gratis printes eller downloades fra Sundhed.dk. Her skal du logge ind med NemID og herefter finder du det under menuen “Dine sundhedsdata.

I første omgang skal man være over 18 år og have bopæl i Danmark for at hente passet, men fra midten af juli vil det også være muligt for forældre at hente et pas til deres børn Sundhed.dk.

”Danmarks grænser åbner mere og mere op, og i samme takt opdaterer vi løbende rejsevejledningerne for både erhvervsrejsende og danskere, som skal på ferie i udlandet. Flere steder vil man kunne møde et krav om at kunne dokumentere en negativ COVID-19 test, og med det nye COVID-19-pas har vi nu et digitalt tilbud til danskere, som har brug for at kunne medbringe en officiel dokumentation for test på deres rejse”, siger sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke ifølge en pressemeddelelse.

I pressemeddelelsen bliver det oplyst, at det nye pas er udviklet af sundhed.dk som led i et samarbejde mellem Sundheds- og Ældreministeriet, Udenrigsministeriet og Rigspolitiet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job