LinkedIn sagsøges for at spionere på brugere via apps på Apple-enheder

Det erhvervsorienterede sociale netværk, LinkedIn, er blevet sagsøgt for at videregive følsomme oplysninger via apps på Apple-enheder.

Artikel top billede

Erhvervsmediet LinkedIn er blevet sagsøgt for at videregive følsomme informationer om brugere uden deres viden.

Det fremgår af et sagsanlæg, fremført af en gruppe amerikanske borgere.

Det skriver Bloomberg.

Klagen, der blev indberettet fredag 10. juli til den føderale domstol i San Francisco, går på, at apps, der benytter Apples universelle clipboard, kan læse data og trække data fra andre Apple-enheder.

Udviklere og testere af Apples nyeste styresystem, iOS 14, fandt ud af, at LinkedIn-appen i hemmelighed læser brugernes clipboard, fremgår det af sagsanlægget.

Apples clipboard indeholder ofte følsomme oplysninger, som brugerne klipper eller kopierer for at indsætte. Dette inkluderer billeder, sms'er, emails og endda lægejournaler.

"LinkedIn har ikke kun spioneret på sine brugere, det har også spioneret på deres computere og andre enheder i nærheden, og det har omgået," fremgår det af sagsanlægget.

læs også: Dansk Erhverv bekymret over kommende nedskæringer af Datatilsynet: "Der er stadig behov for at sætte ind"

Ifølge Bloomberg skrev LinkedIns chefudvikler, Erran Berger, i et tweet 2. juli, at selskabet havde identificeret, at problemet lå i et stykke kode, der laver lighedstjek mellem indholdet i clipboardet og den indtastede tekst.

I tweetet tilføjede han, at selskabet ikke gemmer eller videregiver indholdet i clipboardet.

Læses lige nu

    Annonce

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,