LinkedIn sagsøges for at spionere på brugere via apps på Apple-enheder

Det erhvervsorienterede sociale netværk, LinkedIn, er blevet sagsøgt for at videregive følsomme oplysninger via apps på Apple-enheder.

Artikel top billede

Erhvervsmediet LinkedIn er blevet sagsøgt for at videregive følsomme informationer om brugere uden deres viden.

Det fremgår af et sagsanlæg, fremført af en gruppe amerikanske borgere.

Det skriver Bloomberg.

Klagen, der blev indberettet fredag 10. juli til den føderale domstol i San Francisco, går på, at apps, der benytter Apples universelle clipboard, kan læse data og trække data fra andre Apple-enheder.

Udviklere og testere af Apples nyeste styresystem, iOS 14, fandt ud af, at LinkedIn-appen i hemmelighed læser brugernes clipboard, fremgår det af sagsanlægget.

Apples clipboard indeholder ofte følsomme oplysninger, som brugerne klipper eller kopierer for at indsætte. Dette inkluderer billeder, sms'er, emails og endda lægejournaler.

"LinkedIn har ikke kun spioneret på sine brugere, det har også spioneret på deres computere og andre enheder i nærheden, og det har omgået," fremgår det af sagsanlægget.

læs også: Dansk Erhverv bekymret over kommende nedskæringer af Datatilsynet: "Der er stadig behov for at sætte ind"

Ifølge Bloomberg skrev LinkedIns chefudvikler, Erran Berger, i et tweet 2. juli, at selskabet havde identificeret, at problemet lå i et stykke kode, der laver lighedstjek mellem indholdet i clipboardet og den indtastede tekst.

I tweetet tilføjede han, at selskabet ikke gemmer eller videregiver indholdet i clipboardet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job