Mesterskab i digital pæle-sidning: Vinderen fik 25.000 dollars

For nyligt blev årets Finger on the app event afholdt. Over en million spillere var med på den minimalistiske leg, som ganske enkelt består i at se, hvem der kan holde fingeren på skærmen længst tid.

Artikel top billede

(Foto: HARNZ)

Reglerne er simple: Vinderne får som udgangspunkt 25.000 dollars, og det driver folk til at sidde i dagevis med pegefingeren på telefonen.

Imens kan man glæde sig over, at konkurrentfeltet langsomt bliver mindre, i takt med at andre spillere giver op.

For at undgå snyd er der indbygget en funktion, hvor spilleren løbende bliver bedt om at flytte fingeren til et nyt punkt på skærmen – uden at løfte fingeren vel at mærke. På den måde undgår man, at flere spillere kan skiftes, og spillet bliver også en øvelse udi, hvem der kan holde sig vågen længst.

Spillet har et twist, i og med at brugere, som giver op, kan stemme på, hvor stor præmien skal være til vinderen. Spillere kan stemme på et beløb mellem 1 og 25.000 dollars.

Dermed har spillet også karakter af et socialt eksperiment, hvor spillernes ærgrelse og beundring over de andre brugere spiller en rolle.

Den digital pælesidning varede lidt over 70 timer får, og de sidste timer var dramatiske. En række brugere blev af arrangørerne bestukket til at give op mod kontante penge. Flere accepterede Til sidst var kun 4 spillere tilbage, og de modtog til sidst et personligt opkald om, at alle havde vundet 20.000 dollars.

Finger on the app er udviklet af den 21-årige youtuber Jimmy “MrBeast” Donaldson, der er kendt for at arrangere events med store pengegaver. MrBeast var den syvende mest fulgte youtuber på verdensplan i 2019 med 26,6 mio. følgere.

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil