Tesla sænker mærkbart prisen på spritny SUV

Teslas el-SUV, Model Y, bliver sat ned med 3.000 dollar inden den får sin danske salgsdebut.

Artikel top billede

Bilproducenten og teknologivirksomheden Tesla sænker prisen på sin mest prisvenlige eldrevne SUV, Model Y, så debutprisen for en Model Y med ’Long Range Dual Motor’ nu lander under den magiske grænse på 50.000 amerikanske dollar. Det svarer til 332.700 kroner før eventuelle afgifter.

Det skriver netmediet Electrek, som henviser til selskabets hjemmeside, hvoraf det fremgår, at debutprisen nu er sænket med 3.000 dollar. Prisen på den billigste Model Y variant forbliver dog uændret: 37.990 dollar.

Prisreduktionen beskrives som værende ’overraskende’ for en model som fik sin salgsstart for blot få måneder siden.

Selskabet har igennem de seneste måneder sænket priserne på flere af sine modeller, ved blandt andet at sænke prisen på sin populære Model 3.

Herhjemme kan eventuelle prisreduktioner i sagens natur ikke fås på Model Y, da den endnu ikke har fået sin salgsstart på det danske marked.

Læs også: Elon Musk fik gigantisk lønpakke for to år siden: Nu er han tæt på udløse endnu en vild milliardbonus

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S