Tesla sænker mærkbart prisen på spritny SUV

Teslas el-SUV, Model Y, bliver sat ned med 3.000 dollar inden den får sin danske salgsdebut.

Artikel top billede

Bilproducenten og teknologivirksomheden Tesla sænker prisen på sin mest prisvenlige eldrevne SUV, Model Y, så debutprisen for en Model Y med ’Long Range Dual Motor’ nu lander under den magiske grænse på 50.000 amerikanske dollar. Det svarer til 332.700 kroner før eventuelle afgifter.

Det skriver netmediet Electrek, som henviser til selskabets hjemmeside, hvoraf det fremgår, at debutprisen nu er sænket med 3.000 dollar. Prisen på den billigste Model Y variant forbliver dog uændret: 37.990 dollar.

Prisreduktionen beskrives som værende ’overraskende’ for en model som fik sin salgsstart for blot få måneder siden.

Selskabet har igennem de seneste måneder sænket priserne på flere af sine modeller, ved blandt andet at sænke prisen på sin populære Model 3.

Herhjemme kan eventuelle prisreduktioner i sagens natur ikke fås på Model Y, da den endnu ikke har fået sin salgsstart på det danske marked.

Læs også: Elon Musk fik gigantisk lønpakke for to år siden: Nu er han tæt på udløse endnu en vild milliardbonus

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S