Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

EU og USA må til forhandlingsbordet for tredje gang: Regler om overførsel af persondata fra EU til USA er igen kendt ulovlige

Reglerne for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er kendt ulovlige for anden gang.

De nuværende regler for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er simpelthen ulovlige.

Det har EU-Domstolen netop afgjort, skriver flere medier.

Det er faktisk anden gang, at domstolen har fat i netop dette regelsæt. Tilbage i 2015 blev de daværende regler også kendt ulovlige. De blev efterfølgende ændret til det regelsæt, som domstolen altså også har erklæret for ulovlige.

Den nyeste afgørelse skyldes en klage over databeskyttelsen på Facebook, som den østrigske aktivist Maximilian Schrems står bag.

Afgørelsen betyder, at EU og USA endnu en gang må til forhandlingsbordet for at blive enige om et nyt regelsæt. EU-Dommen kan få stor betydning for mange virksomheder - alene i USA bliver reglerne brugt af over 5.000 virksomheder, forlyder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere