EU og USA må til forhandlingsbordet for tredje gang: Regler om overførsel af persondata fra EU til USA er igen kendt ulovlige

Reglerne for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er kendt ulovlige for anden gang.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

De nuværende regler for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er simpelthen ulovlige.

Det har EU-Domstolen netop afgjort, skriver flere medier.

Det er faktisk anden gang, at domstolen har fat i netop dette regelsæt. Tilbage i 2015 blev de daværende regler også kendt ulovlige. De blev efterfølgende ændret til det regelsæt, som domstolen altså også har erklæret for ulovlige.

Den nyeste afgørelse skyldes en klage over databeskyttelsen på Facebook, som den østrigske aktivist Maximilian Schrems står bag.

Afgørelsen betyder, at EU og USA endnu en gang må til forhandlingsbordet for at blive enige om et nyt regelsæt. EU-Dommen kan få stor betydning for mange virksomheder - alene i USA bliver reglerne brugt af over 5.000 virksomheder, forlyder det.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S