EU og USA må til forhandlingsbordet for tredje gang: Regler om overførsel af persondata fra EU til USA er igen kendt ulovlige

Reglerne for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er kendt ulovlige for anden gang.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

De nuværende regler for, hvordan persondata må overføres fra virksomheder i EU-lande til virksomheder i USA er simpelthen ulovlige.

Det har EU-Domstolen netop afgjort, skriver flere medier.

Det er faktisk anden gang, at domstolen har fat i netop dette regelsæt. Tilbage i 2015 blev de daværende regler også kendt ulovlige. De blev efterfølgende ændret til det regelsæt, som domstolen altså også har erklæret for ulovlige.

Den nyeste afgørelse skyldes en klage over databeskyttelsen på Facebook, som den østrigske aktivist Maximilian Schrems står bag.

Afgørelsen betyder, at EU og USA endnu en gang må til forhandlingsbordet for at blive enige om et nyt regelsæt. EU-Dommen kan få stor betydning for mange virksomheder - alene i USA bliver reglerne brugt af over 5.000 virksomheder, forlyder det.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S