Regnskab: Teleselskabet 3 i vækst – men taber nu pusten i forhold til Telia

Teleselskabet 3 sakker agterud i forhold til sine nærmeste konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Teleselskabet 3 og dets lavpris-datterselskab Oister er tæt på at kunne tælle halvanden million danske kunder.

Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, hvor en kundevækst på 6.000 kunder gør, at telekoncernen i alt kan bryste sig af at have 1.450.000 kunder i folden til trods for sværre corona-omstændigheder, lyder det.

”Som forventet har coronakrisen for alvor slået igennem i regnskabet for andet kvartal. Usikkerheden blandt både private forbrugere og virksomheder har betydet, at mange har sat overvejelser om nyt teleselskab på pause. Derfor er vi også glade for, at vi er lykkedes med et fint resultat trods de usædvanlige vilkår,” fortæller Morten Christiansen, CEO for 3 Skandinavien til Computerworld i en meddelelse.

I samme periode sidste år kunne teleselskabet dog prale med at have hvervet 30.000 ekstra kunder til sit netværk.

I alt er det blevet til en omsætning på 678 millioner kroner og et driftsresultat på 193 millioner kroner.

Gået i stå i forhold til nærmeste konkurrent

Teleselskabet 3 har igennem 2019 været snublende tæt på at overhale Telia i antal kunder, og dermed ikke længere være lilleputten blandt landets fire store teleaktører.

Denne trend synes at være brudt i år, hvor Telia i samme regnskabskvartal kan mønstre en kundevækst på 14.000 og sammenlagt 1.472.000 kunder i kartoteket.

Den store taber på det danske telemarked i øjeblikket er dog TDC, som igennem foråret har oplevet kundeflugt til særligt Telia og 3.

Læs også: Kunderne vælter ind hos Telia og Teleselskabet 3: "Kunderne har mere end nogensinde brug for os og vores produkter"

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job