Regnskab: Teleselskabet 3 i vækst – men taber nu pusten i forhold til Telia

Teleselskabet 3 sakker agterud i forhold til sine nærmeste konkurrent.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

Teleselskabet 3 og dets lavpris-datterselskab Oister er tæt på at kunne tælle halvanden million danske kunder.

Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, hvor en kundevækst på 6.000 kunder gør, at telekoncernen i alt kan bryste sig af at have 1.450.000 kunder i folden til trods for sværre corona-omstændigheder, lyder det.

”Som forventet har coronakrisen for alvor slået igennem i regnskabet for andet kvartal. Usikkerheden blandt både private forbrugere og virksomheder har betydet, at mange har sat overvejelser om nyt teleselskab på pause. Derfor er vi også glade for, at vi er lykkedes med et fint resultat trods de usædvanlige vilkår,” fortæller Morten Christiansen, CEO for 3 Skandinavien til Computerworld i en meddelelse.

I samme periode sidste år kunne teleselskabet dog prale med at have hvervet 30.000 ekstra kunder til sit netværk.

I alt er det blevet til en omsætning på 678 millioner kroner og et driftsresultat på 193 millioner kroner.

Gået i stå i forhold til nærmeste konkurrent

Teleselskabet 3 har igennem 2019 været snublende tæt på at overhale Telia i antal kunder, og dermed ikke længere være lilleputten blandt landets fire store teleaktører.

Denne trend synes at være brudt i år, hvor Telia i samme regnskabskvartal kan mønstre en kundevækst på 14.000 og sammenlagt 1.472.000 kunder i kartoteket.

Den store taber på det danske telemarked i øjeblikket er dog TDC, som igennem foråret har oplevet kundeflugt til særligt Telia og 3.

Læs også: Kunderne vælter ind hos Telia og Teleselskabet 3: "Kunderne har mere end nogensinde brug for os og vores produkter"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo