Netcompany stræber efter at blive førende i Nordeuropa

Netcompany ser enormt potentiale i de lande, som selskabet har kig på udover Danmark. De tæller Sverige, Norge, Finland, Storbritannien og Holland, der nu for alvor er i sigtekornet for det fremadstormende selskab.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Fremadstormende Netcompany har store ambitioner og stræber efter at blive den førende leverandør af it-systemer i de nordeuropæiske lande, hvor selskabets markedsandel i dag er lille.

Det skriver Finans i en analyse af selskabets aktie, hvis kurs i de første to år efter børsnoteringen er blevet næsten tredoblet.

Netcompany har ifølge avisen opgjort det samlede marked i de lande, der er interessante for selskabet, til 190 milliarder kroner. De tæller Sverige, Norge, Finland, Storbritanien og Holland.

Selskabet omsatte i disse lande i 2019 for blot 2,5 milliarder kroner, så potentialet er meget stort, hedder det.

Finansdirektør Thomas Johansen siger til avisen, at disse markeder minder om det dandkse marked, når det gælder anvendelsen af it-systemer og graden af digitalisering.

Læs også:

For 20 år siden blev Netcompany stiftet som modsvar til de etablerede it-leverandører: Her er de tre principper bag Netcompanys milliardsucces

Disse 15 it-leverandører sælger mest til det offentlige: KMD og Atea klart størst

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)