EU klar med milliarder af kroner til det digitale område i nyt budget: Sådan bliver pengene fordelt

Efter flere dages forhandlinger kunne EU's stats- og regeringschefer i nat endelig skrive under på EU's nye budget for de kommende syv år. Her er der blandt andet afsat et milliardbeløb til cybersikkerhed og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvor mange penge det digitale område får fra EU i fremtiden
  • Se hvordan pengene bliver fordelt
430
2:15 min
Der er milliarder af euro på vej til flere digitale områder som kunstig inteligens og cybersikkerhed.

Det står klart efter, at EU's stats- og regeringschefer i nat blev endeligt enige om EU's budget for de kommende syv år.

Forhandlingerne har ellers varet rekordlang tid, men nu er budgettet på plads, og der er grund til at glæde sig, hvis man arbejder med det digitale område.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-medarbejder til sårbarhedshåndtering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec