EU klar med milliarder af kroner til det digitale område i nyt budget: Sådan bliver pengene fordelt

Efter flere dages forhandlinger kunne EU's stats- og regeringschefer i nat endelig skrive under på EU's nye budget for de kommende syv år. Her er der blandt andet afsat et milliardbeløb til cybersikkerhed og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvor mange penge det digitale område får fra EU i fremtiden
  • Se hvordan pengene bliver fordelt
430
2:15 min
Der er milliarder af euro på vej til flere digitale områder som kunstig inteligens og cybersikkerhed.

Det står klart efter, at EU's stats- og regeringschefer i nat blev endeligt enige om EU's budget for de kommende syv år.

Forhandlingerne har ellers varet rekordlang tid, men nu er budgettet på plads, og der er grund til at glæde sig, hvis man arbejder med det digitale område.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S