Facebook sagsøger EU: Vil ikke udlevere ønskede data til EU i efterforskning

Facebook trækker ganske usædvanligt EU i retten med beskyldninger om, at EU’s konkurrence-myndigheder stiller alt for store krav til Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Facebook sagsøger EU’s konkurrence-myndigheder med beskyldninger om, at EU forlanger, at Facebook udleverer oplysninger langt ud over det rimelige.

Facebook mener, at EU’s konkurrence-myndigheder i den nuværende efterforskning af Facebooks forretnings-metoder kræver indsigt i alt for mange data - herunder detaljerede, personlige oplysninger.

EU har i et års tid efterforsket Facebook i flere sager - herunder en sag om selskabets data-udnyttelse samt en med Facebooks handelsplads i fokus.

Facebook har siden udleveret 315.000 dokumenter på i alt 1,7 millioner dokument-sider til EU-Kommissionen, meddeler selskabet.

Men nu siger Facebook altså stop til kommissionens videre krav.

“Det ekstraordinært bredde sigte i kommissionens anmodninger betyder, at vi skal udlevere irrelevante dokumenter, der intet har at gøre med kommissionens undersøgelse - herunder stærkt følsom personlig information som ansattes helbreds-papirer, personlige finansielle dokumenter og private informationer om ansatte og familie,” lyder det fra Facebook.

“Vi mener, at denne type anmodninger bør vurderes af EU-retten,” lyder det fra Facebook.

EU-Kommissionen meddeler ifølge en række medier, at den er klar til at mødes i retten, hvor den vil argumentere for sin sag.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job