Facebook sagsøger EU: Vil ikke udlevere ønskede data til EU i efterforskning

Facebook trækker ganske usædvanligt EU i retten med beskyldninger om, at EU’s konkurrence-myndigheder stiller alt for store krav til Facebook.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Facebook sagsøger EU’s konkurrence-myndigheder med beskyldninger om, at EU forlanger, at Facebook udleverer oplysninger langt ud over det rimelige.

Facebook mener, at EU’s konkurrence-myndigheder i den nuværende efterforskning af Facebooks forretnings-metoder kræver indsigt i alt for mange data - herunder detaljerede, personlige oplysninger.

EU har i et års tid efterforsket Facebook i flere sager - herunder en sag om selskabets data-udnyttelse samt en med Facebooks handelsplads i fokus.

Facebook har siden udleveret 315.000 dokumenter på i alt 1,7 millioner dokument-sider til EU-Kommissionen, meddeler selskabet.

Men nu siger Facebook altså stop til kommissionens videre krav.

“Det ekstraordinært bredde sigte i kommissionens anmodninger betyder, at vi skal udlevere irrelevante dokumenter, der intet har at gøre med kommissionens undersøgelse - herunder stærkt følsom personlig information som ansattes helbreds-papirer, personlige finansielle dokumenter og private informationer om ansatte og familie,” lyder det fra Facebook.

“Vi mener, at denne type anmodninger bør vurderes af EU-retten,” lyder det fra Facebook.

EU-Kommissionen meddeler ifølge en række medier, at den er klar til at mødes i retten, hvor den vil argumentere for sin sag.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,