Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Den ellers så selvsikre og solide teknologigigant Intel står for fald. Computerworld ser nærmere på, hvor derouten startede.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvorfor Intel er presset
  • Se, hvor det gik galt for koncernen
  • Få et overblik over Intels drøje årti
1.420
7:15 min
Sidste uge styrtdykkede Intels aktie fra omkring 60 til 50 amerikanske dollar ovenpå et regnskab, som ellers bød på et fint resultat.

For at føje spot til skade betød kursdykket, at Intel ikke længere er USA’s førende chip-producent, når det gælder markedsværdi. Den ære tilfalder nu grafikspecialisterne fra Nvidia.

Bag derouten er en bemærkelsesværdig udmelding, der tegner et dystert fremtidsbillede for koncernen, som igennem et halvt århundrede har defineret, udviklet, skabt og fremstillet udstyr, som har bragt it-revolutionen med sig.

Sammen med præsentationen af kvartalsregnskabet lød det, at selskabets længe ventede 7 nanometer procesteknik ville blive forsinket med et år – det var det sidste som investorerne håbede på at høre.

Læs også: Dystre udsigter for Intel trods fantastisk regnskab - udvikling af ny vital Intel-teknologi bliver et helt år forsinket

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos