Drøj udsigt for Intel: Hvad gør man efter flere år med bøllebank?

Den ellers så selvsikre og solide teknologigigant Intel står for fald. Computerworld ser nærmere på, hvor derouten startede.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Forstå hvorfor Intel er presset
  • Se, hvor det gik galt for koncernen
  • Få et overblik over Intels drøje årti
1.420
7:15 min
Sidste uge styrtdykkede Intels aktie fra omkring 60 til 50 amerikanske dollar ovenpå et regnskab, som ellers bød på et fint resultat.

For at føje spot til skade betød kursdykket, at Intel ikke længere er USA’s førende chip-producent, når det gælder markedsværdi. Den ære tilfalder nu grafikspecialisterne fra Nvidia.

Bag derouten er en bemærkelsesværdig udmelding, der tegner et dystert fremtidsbillede for koncernen, som igennem et halvt århundrede har defineret, udviklet, skabt og fremstillet udstyr, som har bragt it-revolutionen med sig.

Sammen med præsentationen af kvartalsregnskabet lød det, at selskabets længe ventede 7 nanometer procesteknik ville blive forsinket med et år – det var det sidste som investorerne håbede på at høre.

Læs også: Dystre udsigter for Intel trods fantastisk regnskab - udvikling af ny vital Intel-teknologi bliver et helt år forsinket

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job