Sådan gik det til da en 17-årig internetsvindler hackede verdens rigeste og mest magtfulde personer

Tre personer er blevet anholdt for at stå bag et omfattende hackerangreb på Twitter. Ifølge de amerikanske myndigheder er bagmanden bag det hele en blot 17-årig ung mand, der siden de tidlige teenage-år har været involveret i svindelnumre på internettet.

Artikel top billede

Foto: Unsplash (Foto: Photo by MORAN on


Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i, hvad der skete, da Twitter den 15. juli blev ramt af et omfattende hackerangreb, hvor kendisser som Elon Musk, Bill Gates og Jeff Bezos blev brugt til narre bitcoin fra sagesløse internetbrugere.
  • Få historien om den blot 17-årige mastermind, der nu står anklaget for stå bag det massive hackerangreb.
1.237
6:15 min
Hvem stod mon bag?

Var det organiserede kriminelle, eller måske var det russiske og kinesiske stats-hackere, der havde været på spil?

Det spurgte folk sig selv om, da en lang række Twitter-kendisser blev hacket for få uger siden.

Den første, der blev ramt var Tesla-stifteren Elon Musk. 15. juli klokken 16.17 lokaltid på den amerikanske østkyst, udsendte Musk et bizart tweet med et link til en bitcoin-adresse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS