Kendte investorer pumper 122 millioner kroner ind i fynsk robot-firma

Fynske Blue Ocean Robotics runder en værdi på en milliard kroner med seneste kapitaltilførsel på 122 millioner fra en række kendte investorer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En række kendte investorer pumper 122 millioner kroner ind i det fremadstormende fynske robotselskab Blue Ocean Robotics, der nu når en værdi på omkring en milliard kroner.

Der er ifølge Børsen tale om den største enkeltstående kapitalrejsning i selskabets historie.

Blue Ocean Robotics har alene de seneste to år rejst næsten en kvart milliard kroner i kapital. Selskabet landede i fjor et overskud på blot 5,5 millioner kroner, men der er meget mere i vente, lyder forventningen.

De 122 millioner kroner kommer ifølge avisen fra blandt andre den fynske L’easy-milliardær Niels Thorborg og venturefonden Nordic Eye.

“Der er dukket rigtig mange konkurrenter op, som forsøger at kopiere vores teknologi og gøre os kunsten efter, så vi skal lave betydelige investeringer for at fortsætte væksten. Det er både nye robotter og dem, vi har, som skal have fuld gas,” siger direktør Claus Risager til avisen.

Han forventer, at omsætningen vil vokse 400 procent i år til 180 millioner kroner og kalder 2020 for selskabets 'uden sammenligning' bedste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg