Danske regioner vil fortsætte med patientjournal-løsning fra DXC Technology - men Systematic-brok kan tvinge dem til køb af helt andet system

De fem danske regioner frygter at blive tvunget til at købe et nyt patientjournal-system, selvom regionerne gerne vil fortsætte brugen af den nuværende løsning fra DXC Technology. Det kan blive konsekvensen, efter Systematic har brokket sig over, at regionerne vil forlænge systemets support- og vedligeholdesesaftale på ubestemt tid.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i de danske regioners bekneb
  • Bliv klogere på Systematics brok
  • Læs hvorfor regionerne kan blive tvunget til at købe et nyt PPJ-system, selvom de er tilfredse med DXC Technologys løsning
  • Find ud af hvor sagen står nu
  • Indsigt i den mangeårige juridiske diskussion
1.577
8 min
Landets fem regioner er havnet i et voldsomt bekneb.

I 2013 indgik landets regioner en samlet aftale med DXC Technology om en ny Præhospital Patientjournal-løsning (PPJ-løsning) med dertil hørende support- og vedligeholdelsesaftale til regionernes hospitaler.

Løsningen bruges fortsat af alle landets regioner, men mens regionerne har ret til at bruge PPJ-systemet tidsubegrænset, udløber support- og vedligeholdesesaftalen ved udgangen af 2021.

Regionernes PPJ-system kan altså køre videre, men kan ikke vedligeholdes og supporteres efter 2021.

Region Nordjylland - som på vegne af de fem regioner styrer kontrakterne - har derfor forsøgt at ændre support- og vedligeholdelsesaftalen, så tidsbegræsningen fjernes, men regionen har nu måttet tilbagekalde den tildelingsbeslutning, da DXC Technology-konkurrenten Systematic har brokket sig over beslutningen.

Hvis regionerne ikke finder en løsning, kan det ende med, at landets regioner skal bruge et større beløb på at købe et nyt PPJ-system, selvom de er tilfredse med det nuværende.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S