Digitale abonnementstjenester har succes under coronakrisen

Alt fra Netflix-abonnementer til ebogstjenester og måltidskasser er i fremgang under coronakrisen.

Artikel top billede

Abonnementsbaserede underholdsningstjenester fik vind i sejlene, da coronakrisen bredte sig over hele verden i foråret.

Ifølge Berlingske viser Netflix seneste kvartalsregnskab, at 15,77 millioner i hele verden har tegnet Netflix-abonnement i perioden, hvilket er det dobbelte af det forventede.

Men ifølge det danske medie har ebogstjenester som Stortytel, der ejer Mofibo, og Bookmate også oplevet fremgang. Det samme er tilfældet for folkebibliotekernes gratis tjeneste Ereolen, der nærmest øjeblikkeligt gik frem med 50 procent da Danmark lukkede ned.

Den abonnementsbaserede måltidskassetjeneste Aarstiderne oplyser ligeledes til Berlingske, at den har oplevet en fremgang på 30 procent

CBS-professor Jan Damsgaard mener, at tendensen viser at krisen har påvirket mange virksomheders måde at gøre forretning på.

“Masser af teknologisk udvikling sker lige så stille, hvor man bare bliver lidt bedre og lidt dygtigere, end man plejer at være, men når der kommer en krise, så sker der det, at man får et skred, hvor retningen bliver forstærket på meget kort tid,” siger han til Berlingske.

Læs også: Dansk net-boghandel mærker stor efterspørgsel under coronakrise

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job