Bog: En virkeligt grum fremtid langt, langt under jorden

I den klaustrofobiske sci-fi-titel Wool af Hugh Howey er menneskehedens sidste overlevere fanget under jorden i en enorm silo – og den værste forbrydelse er at overveje, om der måske er et alternativ.

Artikel top billede

Som børn har vi nok alle leget jorden er giftig. I den fremragende postapokalyptiske science fiction-bog Wool er den det faktisk.

Derfor bor hovedpersonerne i en gigantisk silo under jorden, hvor en af de største forbrydelser er at fundere alt for højlydt over, om der måske alligevel er noget at komme efter udenfor.

Til gengæld er konsekvensen af dette kætteri enkel: Man får simpelthen lov til selv at gå ud og se efter. Standardudstyret er en overlevelsesdragt, der typisk klarer skærene i nogle minutter, samt en klud (heraf titlen Wool) til at tørre linsen i udsigtskameraet fri for støv.

Det er lige til at nå, før den uomgængelige kvælningsdød sætter ind. Så kan man nemlig bare lære det!

Wool er første bog i den såkaldte Silo-trilogi af forfatter Hugh Howey, mens de to efterfølgere Shift og Dust runder historien af.

Bag en relativt banal synops, der umiddelbart handler om konflikter mellem et begrænset antal overlevere i en stor silo, gemmer der sig imidlertid ikke blot et fængende persongalleri.

Her lurer også en temmelig grum konspiration og et ret spændende plot, som i hvert fald undertegnede slugte råt.

Wool er – ligesom dens to efterfølgere – oversat til dansk under den lidt pudsige titel Blår.

Titel: Wool. Forfatter: Hugh Howey

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job