Bog: En virkeligt grum fremtid langt, langt under jorden

I den klaustrofobiske sci-fi-titel Wool af Hugh Howey er menneskehedens sidste overlevere fanget under jorden i en enorm silo – og den værste forbrydelse er at overveje, om der måske er et alternativ.

Artikel top billede

Som børn har vi nok alle leget jorden er giftig. I den fremragende postapokalyptiske science fiction-bog Wool er den det faktisk.

Derfor bor hovedpersonerne i en gigantisk silo under jorden, hvor en af de største forbrydelser er at fundere alt for højlydt over, om der måske alligevel er noget at komme efter udenfor.

Til gengæld er konsekvensen af dette kætteri enkel: Man får simpelthen lov til selv at gå ud og se efter. Standardudstyret er en overlevelsesdragt, der typisk klarer skærene i nogle minutter, samt en klud (heraf titlen Wool) til at tørre linsen i udsigtskameraet fri for støv.

Det er lige til at nå, før den uomgængelige kvælningsdød sætter ind. Så kan man nemlig bare lære det!

Wool er første bog i den såkaldte Silo-trilogi af forfatter Hugh Howey, mens de to efterfølgere Shift og Dust runder historien af.

Bag en relativt banal synops, der umiddelbart handler om konflikter mellem et begrænset antal overlevere i en stor silo, gemmer der sig imidlertid ikke blot et fængende persongalleri.

Her lurer også en temmelig grum konspiration og et ret spændende plot, som i hvert fald undertegnede slugte råt.

Wool er – ligesom dens to efterfølgere – oversat til dansk under den lidt pudsige titel Blår.

Titel: Wool. Forfatter: Hugh Howey

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Lessor Group

    Business Analyst for our Danløn Scrum team

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S