Bog: En virkeligt grum fremtid langt, langt under jorden

I den klaustrofobiske sci-fi-titel Wool af Hugh Howey er menneskehedens sidste overlevere fanget under jorden i en enorm silo – og den værste forbrydelse er at overveje, om der måske er et alternativ.

Artikel top billede

Som børn har vi nok alle leget jorden er giftig. I den fremragende postapokalyptiske science fiction-bog Wool er den det faktisk.

Derfor bor hovedpersonerne i en gigantisk silo under jorden, hvor en af de største forbrydelser er at fundere alt for højlydt over, om der måske alligevel er noget at komme efter udenfor.

Til gengæld er konsekvensen af dette kætteri enkel: Man får simpelthen lov til selv at gå ud og se efter. Standardudstyret er en overlevelsesdragt, der typisk klarer skærene i nogle minutter, samt en klud (heraf titlen Wool) til at tørre linsen i udsigtskameraet fri for støv.

Det er lige til at nå, før den uomgængelige kvælningsdød sætter ind. Så kan man nemlig bare lære det!

Wool er første bog i den såkaldte Silo-trilogi af forfatter Hugh Howey, mens de to efterfølgere Shift og Dust runder historien af.

Bag en relativt banal synops, der umiddelbart handler om konflikter mellem et begrænset antal overlevere i en stor silo, gemmer der sig imidlertid ikke blot et fængende persongalleri.

Her lurer også en temmelig grum konspiration og et ret spændende plot, som i hvert fald undertegnede slugte råt.

Wool er – ligesom dens to efterfølgere – oversat til dansk under den lidt pudsige titel Blår.

Titel: Wool. Forfatter: Hugh Howey

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S