Ny dom kan tvinge Uber til at lukke i Californien

Uber og lignende tjenester kan blive tvunget til at lukke i flere måneder, hvis selskabet ikke får medhold i en ankesag.

Artikel top billede

De to kørselsapps Uber og Lyft kan blive tvunget til at lukke i Californien i adskillige måneder, hvis en dom der klassificerer selskabernes chauffører som fuldtidsansatte bliver stadfæstet.

Det oplyser Ubers administrerende direktør Dara Khosrowshahi i et interview med tv-stationen MSNBC.

"Det kan være svært at tro, men vi vil ikke hurtigt være i stand til at skifte til en model, hvor vores ansatte bliver betragtet som fuldtidsmedarbejdere," siger han til tv-stationen.

Ubers rival Lyft kom onsdag med en lignende melding.

Månedlang nedlukning

Dara Khosrowshahi oplyser til tv-stationen at han vurderer, at Uber vil være tvunget til en midlertidig nedlukning i flere måneder i Californien, hvis dommen ikke går selskabets vej.

Baggrunden for de to selskabers varsel om en mulig nedlukning er, at en californisk dommer konkluderede, at Uber og Lyft ikke længere kunne betegne sin medarbejdere som uafhængige arbejdere.

Både Uber og Lyft har anket dommen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Jyske Bank

    Senior Forretningsudvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S