Per Kogut ser tilbage på halvt år med kontroltab: "Jeg havde håbet, at jeg kunne være mere i kontrol, end tilfældet har været"

Interview: NNIT-boss Per Kogut har udpeget tre nøglepunkter, der beskriver selskabets første seks månender i 2020. Problemet er bare, at han kun kan kontrollere et af punkterne. Det huer ikke topchefen. "Vi er hverken i kontrol med corona eller, hvad Novo Nordisk gør, så vi er kun i kontrol med vores nye strategi," siger han.

Artikel top billede

Per Kogut, topchef for NNIT. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i årets første seks måneder for NNIT
  • Læs hvorfor selskabet betaler udbytte til aktionærerne under coronakrisen
  • Se hvor hårdt ramt NNIT's ansatte har været af corona
  • Bliv klogere på hvor frustreret Per Kogut er over sit kontroltab
  • Tjek hvordan Per Kogut forholder sig til en eventuel ny spareplan for virksomheden
1.785
9 min
Årets første seks måneder har været hårde for NNIT.

Coronavirusset ramte allerede den danske it-virksomheds kinesiske afdeling i januar, og siden fulgte foråret, hvor topchef Per Kogut har måttet se land efter land blive ramt af en form for coronakrise.

Læg dertil at NNIT i forvejen havde meldt, at 2020 skulle blive et transitionsår, hvor selskabet forventer, at omsætningen falder med mellem fire og otte procent.

Det fald er blandt andet anført af, at samhandlen med Novo Nordisk skrumper drastisk.

I første kvartal faldt NNIT's Novo Nordisk-ordre med 29 procent sammenlignet med året før, og andet kvartal viser en tilbagegang på 26 procent.

Selvom Per Kogut har budgetteret med noget af tilbagegangen, huer kontroltabet ikke topchefen.

Det erkender han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network