Per Kogut ser tilbage på halvt år med kontroltab: "Jeg havde håbet, at jeg kunne være mere i kontrol, end tilfældet har været"

Interview: NNIT-boss Per Kogut har udpeget tre nøglepunkter, der beskriver selskabets første seks månender i 2020. Problemet er bare, at han kun kan kontrollere et af punkterne. Det huer ikke topchefen. "Vi er hverken i kontrol med corona eller, hvad Novo Nordisk gør, så vi er kun i kontrol med vores nye strategi," siger han.

Artikel top billede

Per Kogut, topchef for NNIT. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i årets første seks måneder for NNIT
  • Læs hvorfor selskabet betaler udbytte til aktionærerne under coronakrisen
  • Se hvor hårdt ramt NNIT's ansatte har været af corona
  • Bliv klogere på hvor frustreret Per Kogut er over sit kontroltab
  • Tjek hvordan Per Kogut forholder sig til en eventuel ny spareplan for virksomheden
1.785
9 min
Årets første seks måneder har været hårde for NNIT.

Coronavirusset ramte allerede den danske it-virksomheds kinesiske afdeling i januar, og siden fulgte foråret, hvor topchef Per Kogut har måttet se land efter land blive ramt af en form for coronakrise.

Læg dertil at NNIT i forvejen havde meldt, at 2020 skulle blive et transitionsår, hvor selskabet forventer, at omsætningen falder med mellem fire og otte procent.

Det fald er blandt andet anført af, at samhandlen med Novo Nordisk skrumper drastisk.

I første kvartal faldt NNIT's Novo Nordisk-ordre med 29 procent sammenlignet med året før, og andet kvartal viser en tilbagegang på 26 procent.

Selvom Per Kogut har budgetteret med noget af tilbagegangen, huer kontroltabet ikke topchefen.

Det erkender han til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S