Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Betatestere af Elon Musks Starlink-projekt, kan melde om rimelige bredbåndshastigheder fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

Når Elon Musk skyder raketter op med sin raketvirksomhed SpaceX er det for at sende mere end mennesker i kredsløb eller til Mars.

Det er også for at bringe en konstellation af bredbåndssatellitter i omløb, kaldet Starlink, som kan levere surfen på nettet uanset hvor brugerne står på kloden.

Projektet første brugere tester nu betaversionen af det satellitdrevne bredbånd, og melder om hastigheder, som minder om det der kan forventes af etablerede mobilnetværk, skriver netmediet Ars Technica.

Ifølge tests foretaget med benchmark-programmet Speedtest.net, oplever beta-testerne download-hastigheder mellem 11 og 60 mbps, mens der kan overføres med mellem fem og 18 mbps, når der oploades data.

Selve netværkets responstider varierer mellem 20 og 94 millisekunder.

Mens Starlink ikke kan måle sig med de fleste danske bredbåndsløsninger, hvor over 92 procent af bredbåndskunder har adgang til 100 mbps forbindelse eller hurtigere ifølge Erhvervsstyrelsen, kan det give en aflastning de steder, hvor selv mobildækningen ikke rækker, da de leverede hastigheder matcher det 3G og 4G-netværk leverer.

Starlink netværket er fortsat ikke fuldt funktionsdygtigt. I øjeblikket svæver 600 Starlink satellitter omkring Jorden, mens selskabet har søgt om at tilladelse til at opsende i alt 12.000 satellitter.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S