Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Betatestere af Elon Musks Starlink-projekt, kan melde om rimelige bredbåndshastigheder fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

Når Elon Musk skyder raketter op med sin raketvirksomhed SpaceX er det for at sende mere end mennesker i kredsløb eller til Mars.

Det er også for at bringe en konstellation af bredbåndssatellitter i omløb, kaldet Starlink, som kan levere surfen på nettet uanset hvor brugerne står på kloden.

Projektet første brugere tester nu betaversionen af det satellitdrevne bredbånd, og melder om hastigheder, som minder om det der kan forventes af etablerede mobilnetværk, skriver netmediet Ars Technica.

Ifølge tests foretaget med benchmark-programmet Speedtest.net, oplever beta-testerne download-hastigheder mellem 11 og 60 mbps, mens der kan overføres med mellem fem og 18 mbps, når der oploades data.

Selve netværkets responstider varierer mellem 20 og 94 millisekunder.

Mens Starlink ikke kan måle sig med de fleste danske bredbåndsløsninger, hvor over 92 procent af bredbåndskunder har adgang til 100 mbps forbindelse eller hurtigere ifølge Erhvervsstyrelsen, kan det give en aflastning de steder, hvor selv mobildækningen ikke rækker, da de leverede hastigheder matcher det 3G og 4G-netværk leverer.

Starlink netværket er fortsat ikke fuldt funktionsdygtigt. I øjeblikket svæver 600 Starlink satellitter omkring Jorden, mens selskabet har søgt om at tilladelse til at opsende i alt 12.000 satellitter.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for Elektromagnetisme ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S