Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Betatestere af Elon Musks Starlink-projekt, kan melde om rimelige bredbåndshastigheder fra rummet.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

Når Elon Musk skyder raketter op med sin raketvirksomhed SpaceX er det for at sende mere end mennesker i kredsløb eller til Mars.

Det er også for at bringe en konstellation af bredbåndssatellitter i omløb, kaldet Starlink, som kan levere surfen på nettet uanset hvor brugerne står på kloden.

Projektet første brugere tester nu betaversionen af det satellitdrevne bredbånd, og melder om hastigheder, som minder om det der kan forventes af etablerede mobilnetværk, skriver netmediet Ars Technica.

Ifølge tests foretaget med benchmark-programmet Speedtest.net, oplever beta-testerne download-hastigheder mellem 11 og 60 mbps, mens der kan overføres med mellem fem og 18 mbps, når der oploades data.

Selve netværkets responstider varierer mellem 20 og 94 millisekunder.

Mens Starlink ikke kan måle sig med de fleste danske bredbåndsløsninger, hvor over 92 procent af bredbåndskunder har adgang til 100 mbps forbindelse eller hurtigere ifølge Erhvervsstyrelsen, kan det give en aflastning de steder, hvor selv mobildækningen ikke rækker, da de leverede hastigheder matcher det 3G og 4G-netværk leverer.

Starlink netværket er fortsat ikke fuldt funktionsdygtigt. I øjeblikket svæver 600 Starlink satellitter omkring Jorden, mens selskabet har søgt om at tilladelse til at opsende i alt 12.000 satellitter.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job