Dansk IP-overvågning rykker til USA

Danske Milestone Systems har ansat den tidligere Intel- og Vigilante-direktør til at sætte fart på salget af IP-videoløsninger i USA. Både medarbejdere og kunder stjæler med arme og ben i forretninger og virksomheder verden over, og derfor vokser markedet for overvågning med stor hast.

Den danske leverandør af overvågningsløsninger Milestone Systems åbner nu kontor i USA for at sætte fart på det amerikanske salg.

Næsten halvdelen af svind i butikker og virksomheder skyldes, at de ansatte stjæler, og her er videoovervågning en effektiv metode til at nedbringe svindet.

Dansk-amerikaneren Eric Fullerton er ansat til at stå i spidsen for de amerikanske anstrengelser.

? USA er et af de største potentielle markeder for IP-video, og det er vigtigt at komme ind og betjene markedet rigtigt nu og ikke bare via OEM-partnere. Der skal bygges et solidt distributionsled op med kontakt til mange forhandlere, siger Eric Fullerton.

Han har gennem de seneste 20 år bestridt internationale topstillinger i Nokia, Cray, Intel og danske Vigilante.

Til at begynde med bliver han Milestones brohoved på salgssiden fra kontoret i Portland, Oregon, men på længere sigt er et egentligt datterselskab en mulighed.

150 partnere i 50 lande

Milestone Systems sælger sin IP-video overvågningssoftware i mere end 50 lande gennem godt 150 partnere, og en væsentlig del af omsætningen ligger på det amerikanske marked.

Milestone Systems' væsentligste produktserie er et IP-baseret videoovervågningssystem, Xprotect, der elektronisk knytter alle betalingstransaktioner sammen med en videooptagelse.

? Når du kan koble billeder til den enkelte kassebon, og til hvad de enkelte medarbejdere går og laver, bliver det meget sværere at svindle, siger Eric Fullerton.

Koble med alle applikationer

At nedbringe svindet er en væsentlig grund til at investere i en IP-videoløsning, men langtfra den eneste.

? Du kan koble transaktioner sammen med trafikken i butikken og bruge de data aktivt i markedsføringen. Du kan bruge data fra overvågning af transaktioner sammen med back office-appliationer og koble dem sammen med forretningens nøgletal et cetera, siger Eric Fullerton.

Mange af disse måder at bruge overvågning har længe kunnet lade sig gøre, men det har været forbundet med manuelle rutiner og derfor været meget dyrt. Med IP video er de fleste rutiner i dag fuldautomatiske og reducerer omkostningerne til en brøkdel.

Fra analog til digital

Sikkerhedsmarkedet er i disse år i en overgangsfase fra analog til digital teknologi, og det forventer Milestone sig meget af.

? De to analysefirmaer IMS Research og JP Freemann vurderer, at markedet for IP-video vokser med 40 til 50 procent om året de næste fem-seks år, siger Lars Thinggaard, administrerende direktør, Milestone Systems.

Denne efterspørgsel er en af grundene til, at Milestone Systems de sidste fem år har været med på konsulenthuset Deloittes liste European Technology Fast 500 companies over de hurtigst voksende teknologivirksomheder i Europa.

Det danske selskab fik sidste år et overskud på 1,2 millioner kroner ud af en omsætning på 25 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision