Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

EU-domstolen kom tidligere på året med en afgørelse, der satte Facebooks overførselsgrundlag til USA ud af spillet. Her er fem bud fra Danmarks DPO-Forening på anbefalinger til, hvordan danske virksomheder skal forholde sig.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Danmarks DPO-Foreningsanbefalinger
  • Hvorfor du bør gennemgå alle dine it-kontrakter
  • Hvad Schrems II-dommen får af betydning for danske virksomheder
842
4:15 min
Det er fortsat usikkert præcis hvilke konsekvenser, det får, at EU-domstolen tidligere på året erklærede Facebooks overførselsgrundlag til USA for ugyldigt i den såkaldte Schrems II-afgørelse.

Vi ved, at afgørelsen betyder, at Privacy Shield, som var det grundlag Facebook har brugt, ikke længere kan benyttes, men det er fortsat usikkert, hvad det præcis betyder for danske virksomheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job