Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

EU-domstolen kom tidligere på året med en afgørelse, der satte Facebooks overførselsgrundlag til USA ud af spillet. Her er fem bud fra Danmarks DPO-Forening på anbefalinger til, hvordan danske virksomheder skal forholde sig.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Danmarks DPO-Foreningsanbefalinger
  • Hvorfor du bør gennemgå alle dine it-kontrakter
  • Hvad Schrems II-dommen får af betydning for danske virksomheder
842
4:15 min
Det er fortsat usikkert præcis hvilke konsekvenser, det får, at EU-domstolen tidligere på året erklærede Facebooks overførselsgrundlag til USA for ugyldigt i den såkaldte Schrems II-afgørelse.

Vi ved, at afgørelsen betyder, at Privacy Shield, som var det grundlag Facebook har brugt, ikke længere kan benyttes, men det er fortsat usikkert, hvad det præcis betyder for danske virksomheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest