Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

EU-domstolen kom tidligere på året med en afgørelse, der satte Facebooks overførselsgrundlag til USA ud af spillet. Her er fem bud fra Danmarks DPO-Forening på anbefalinger til, hvordan danske virksomheder skal forholde sig.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Danmarks DPO-Foreningsanbefalinger
  • Hvorfor du bør gennemgå alle dine it-kontrakter
  • Hvad Schrems II-dommen får af betydning for danske virksomheder
842
4:15 min
Det er fortsat usikkert præcis hvilke konsekvenser, det får, at EU-domstolen tidligere på året erklærede Facebooks overførselsgrundlag til USA for ugyldigt i den såkaldte Schrems II-afgørelse.

Vi ved, at afgørelsen betyder, at Privacy Shield, som var det grundlag Facebook har brugt, ikke længere kan benyttes, men det er fortsat usikkert, hvad det præcis betyder for danske virksomheder.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen