Morgen-briefing: Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte / Oracle vil også byde ind på TikTok / Europas største 3D printer har lige printet et hus

Morgen-briefing: Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte / Oracle vil også byde ind på TikTok / Europas største 3D printer har lige printet et hus

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing.

Morgenens nyhedsoversigt er ved Niels de Boissezon.

Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte

Den danske Smittestop-app runder en million downloads.

Sundheds- og Ældreministeriet oplyser på Twitter, at i alt 1.084.240 brugere har hentet programmet, som anvendes til smitteopsporing.

Blandt de mange brugere har 457 meldt sig smittede igennem programmet, som efterfølgende kunne orientere andre brugere om eventuel smitterisiko.

Ministeriet opfordrer til, at flere benytter Smittestop, da værktøjets effektivitet afhænger af et størst antal mulige brugere anvender app’en.

Bag Smittestop-appen er et samarbejde mellem Sundheds- og Ældreministeriet, Styrelsen for Patientsikkerhed, Statens Serum Institut, Sundhedsstyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen. App’en er udviklet af it-virksomheden Netcompany.

Efter Smittestops debut i midten af juni 2020, gik der bare en uge, før en halv million brugere fik hentet app’en.

Oracle vil også byde ind på TikTok

En ny amerikansk software-gigant melder sig til den voksende skare af tech-virksomheder, der vil købe sig ind på det kinesiske sociale mediehit, TikTok.

Efter at Microsoft længe har været udpeget som en sandsynlig opkøber, efterfulgt af Twitter som outsider, er det Oracle der nu viser interesse i et køb af den populære sociale-tjeneste, der har succes med at vokse viralt.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters er virksomheden i dialog med TikToks ejere, Bytedance. Oracle har i forvejen en aktie i ByteDance, samt i General Atlantic og Sequoia Capital.

Microsoft betragtes dog fortsat som favorit til købe mindst den amerikanske del af TikTok, om end virksomheden også øjner muligheden for at erhverve sig den europæiske og kinesiske del af forretningen.

Europas største 3D printer har lige printet et hus

Den belgiske entreprenørvirksomhed Kamp C har færdiggjort konstruktion af et to etagers hus i Westerloo i Belgien.

Det helt unikke for konstruktionen er, at det er Europas største 3D-printer, kaldet BOD2, der har stået for opførelsen af bygningen. Konstruktionen er ifølge selskabet tre gange kraftigere almindeligt cementblok-byggeri.

Konstruktionen har været undervejs siden november 2019, hvor fundament og de fornødne stilladser og kraner blev rejst. Efter forarbejdede gik BOD2 til værks og kunne bygge huset autonomt, dog under en teknikkers supervision.

Printeren er bygget af virksomheden COBOD International A/S (Construction of Buildings on Demand).

Uber vil fortsat bringe mad ud trods californisk pres

Den amerikanske tech-virksomhed bliver i øjeblikket presset på sin californiske hjemmebane, hvor en delstatsdomstol ønsker at tvinge virksomheden til at behandle sin underleverandører som ansatte.

En sådan dom er en bombe under Ubers forretningsmodel og selskabet har kommunikeret, at man vil trække sig helt ud af delstaten, hvis deres område bliver reguleret på den vis.

Til trods for advarslen, melder virksomheden ud, at Ubers anden store forretning, madudbringning via Uber Eats, vil fortsætte med at operere i delstaten, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S