Morgen-briefing: Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte / Oracle vil også byde ind på TikTok / Europas største 3D printer har lige printet et hus

Morgen-briefing: Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte / Oracle vil også byde ind på TikTok / Europas største 3D printer har lige printet et hus

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing.

Morgenens nyhedsoversigt er ved Niels de Boissezon.

Smittestop-app runder milepæl mens kun fåtal melder om smitte

Den danske Smittestop-app runder en million downloads.

Sundheds- og Ældreministeriet oplyser på Twitter, at i alt 1.084.240 brugere har hentet programmet, som anvendes til smitteopsporing.

Blandt de mange brugere har 457 meldt sig smittede igennem programmet, som efterfølgende kunne orientere andre brugere om eventuel smitterisiko.

Ministeriet opfordrer til, at flere benytter Smittestop, da værktøjets effektivitet afhænger af et størst antal mulige brugere anvender app’en.

Bag Smittestop-appen er et samarbejde mellem Sundheds- og Ældreministeriet, Styrelsen for Patientsikkerhed, Statens Serum Institut, Sundhedsstyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen. App’en er udviklet af it-virksomheden Netcompany.

Efter Smittestops debut i midten af juni 2020, gik der bare en uge, før en halv million brugere fik hentet app’en.

Oracle vil også byde ind på TikTok

En ny amerikansk software-gigant melder sig til den voksende skare af tech-virksomheder, der vil købe sig ind på det kinesiske sociale mediehit, TikTok.

Efter at Microsoft længe har været udpeget som en sandsynlig opkøber, efterfulgt af Twitter som outsider, er det Oracle der nu viser interesse i et køb af den populære sociale-tjeneste, der har succes med at vokse viralt.

Ifølge nyhedsbureauet Reuters er virksomheden i dialog med TikToks ejere, Bytedance. Oracle har i forvejen en aktie i ByteDance, samt i General Atlantic og Sequoia Capital.

Microsoft betragtes dog fortsat som favorit til købe mindst den amerikanske del af TikTok, om end virksomheden også øjner muligheden for at erhverve sig den europæiske og kinesiske del af forretningen.

Europas største 3D printer har lige printet et hus

Den belgiske entreprenørvirksomhed Kamp C har færdiggjort konstruktion af et to etagers hus i Westerloo i Belgien.

Det helt unikke for konstruktionen er, at det er Europas største 3D-printer, kaldet BOD2, der har stået for opførelsen af bygningen. Konstruktionen er ifølge selskabet tre gange kraftigere almindeligt cementblok-byggeri.

Konstruktionen har været undervejs siden november 2019, hvor fundament og de fornødne stilladser og kraner blev rejst. Efter forarbejdede gik BOD2 til værks og kunne bygge huset autonomt, dog under en teknikkers supervision.

Printeren er bygget af virksomheden COBOD International A/S (Construction of Buildings on Demand).

Uber vil fortsat bringe mad ud trods californisk pres

Den amerikanske tech-virksomhed bliver i øjeblikket presset på sin californiske hjemmebane, hvor en delstatsdomstol ønsker at tvinge virksomheden til at behandle sin underleverandører som ansatte.

En sådan dom er en bombe under Ubers forretningsmodel og selskabet har kommunikeret, at man vil trække sig helt ud af delstaten, hvis deres område bliver reguleret på den vis.

Til trods for advarslen, melder virksomheden ud, at Ubers anden store forretning, madudbringning via Uber Eats, vil fortsætte med at operere i delstaten, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job