USA: Mere end 6.000 nordkoreanske hackere opererer fra mange forskellige dele af verden

Ifølge en rapport fra det amerikanske forsvar udfører Nordkoreas hær af hackere og digitale kampspecialister på over 6.000 fra lande som Hviderusland, Kina, Indien, Malaysia og Rusland.

Artikel top billede

En nordkoreansk hær på minimum 6.000 hackere og digitale kampspecialister udfører missioner og angreb fra mange forskellige dele af verden.

Det er konklusionen i en redegørelse om det nordkoreanske militær fra US Army, der specifikt nævner lande som Hviderusland, Kina, Indien, Malaysia og Rusland.

Det skriver Zdnet.

Den nordkoreanske cyberkrigsførelse finder for det meste sted inden for Cyber Warfare Unit som også er kendt som Bureau 121, som er en del af den nordkoreanske efterretningstjeneste, lyder det.

Læs også: Forsvarets Efterretningstjeneste klar med ny risikovurdering: Her er cyber- og hackertruslerne mod Danmark lige nu

Bureau 121 er ifølge det amerikanske militær vokset betragtelig over de seneste år, hvor det skal være vokset fra minimum 1.000 elite hackere i 2010 til mere end 6.000 i dag.

Tallet kan dog være langt højere, vurderer det amerikanske militær.

En række divisioner inden for den nordkoreanske cyberangrebsenhed udfører ifølge det amerikanske militær mange forskellige opgaver.

De omfatter blandt andet indsamling af informationer fra fjenders systemer, oplysninger om netværkssårbarheder, finansielle cyberangreb samt diverse andre hackerangreb og jamming af elektronisk udstyr.

Mange af hackerne i Buerau 121 får angiveligt lov til at rejse udenlands for at udføre deres angreb, lyder det.

Det amerikanske militær vurderer, at nordkoreanske hackere står bag en profit på over to milliarder dollars som følge af deres aktiviteter.

Læs også: Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S