USA: Mere end 6.000 nordkoreanske hackere opererer fra mange forskellige dele af verden

Ifølge en rapport fra det amerikanske forsvar udfører Nordkoreas hær af hackere og digitale kampspecialister på over 6.000 fra lande som Hviderusland, Kina, Indien, Malaysia og Rusland.

Artikel top billede

En nordkoreansk hær på minimum 6.000 hackere og digitale kampspecialister udfører missioner og angreb fra mange forskellige dele af verden.

Det er konklusionen i en redegørelse om det nordkoreanske militær fra US Army, der specifikt nævner lande som Hviderusland, Kina, Indien, Malaysia og Rusland.

Det skriver Zdnet.

Den nordkoreanske cyberkrigsførelse finder for det meste sted inden for Cyber Warfare Unit som også er kendt som Bureau 121, som er en del af den nordkoreanske efterretningstjeneste, lyder det.

Læs også: Forsvarets Efterretningstjeneste klar med ny risikovurdering: Her er cyber- og hackertruslerne mod Danmark lige nu

Bureau 121 er ifølge det amerikanske militær vokset betragtelig over de seneste år, hvor det skal være vokset fra minimum 1.000 elite hackere i 2010 til mere end 6.000 i dag.

Tallet kan dog være langt højere, vurderer det amerikanske militær.

En række divisioner inden for den nordkoreanske cyberangrebsenhed udfører ifølge det amerikanske militær mange forskellige opgaver.

De omfatter blandt andet indsamling af informationer fra fjenders systemer, oplysninger om netværkssårbarheder, finansielle cyberangreb samt diverse andre hackerangreb og jamming af elektronisk udstyr.

Mange af hackerne i Buerau 121 får angiveligt lov til at rejse udenlands for at udføre deres angreb, lyder det.

Det amerikanske militær vurderer, at nordkoreanske hackere står bag en profit på over to milliarder dollars som følge af deres aktiviteter.

Læs også: Her er de største ransomware-plager, der har ramt verden - indtil videre

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job