Ny topdirektør for Milestone blev udvalgt i et felt af 18 kandidater: Derfor fik han jobbet som topchef for milliard-forretningen

Milestone Systems kommende CEO, Thomas Jensen, blev udvalgt som den bedst egnede ud af et felt på 18 kandidater. Se hvorfor han ifølge bestyrelsesformand Lau Normann Jørgensen er den rette til at stå i spidsen for selskabet, der i fjor rundede en omsætning på en milliard kroner. "Vi har haft den sjældne luksus, at vi har kunne bruge tid på at udvælge den helt rigtige rolle til det, vi står over for," siger formanden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor mener bestyrelsesformand at Thomas Jensen er den rigtige direktør til at overtage roret hos Milestones Systems
  • Hvor bestyrelsesformanden mener at ansættelsen af Thomas Jensen har været en sjælden luksus
  • Hvilken direktørprofil Milestones Systems ifølge bestyrelsesformanden har fået med Thomas Jensen
615
3:15 min
Milestone Systems - der sælger overvågningsudstyr - er klar med ny topchef, der får til opgave at føre selskabet videre på vækstsporet.

Bestyrelsen har nemlig udnævnt danskeren og den internationale topprofil Thomas Jensen som ny CEO for Milestone Systems, hvor han 1. oktober overtager rollen som administrerende direktør.

Det kan du læse mere om her: Fremadstormende Milestone klar med ny topchef: HP-profil tiltræder som ny CEO 1. oktober efter måneders søgning

Bestyrelsesformand for Milestone Systems, Lau Normann Jørgensen, fortæller til Computerworld, at 18 profiler var i spil til topposten hos den danske software-virksomhed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS