Ny Lovecraft-serie: Et risikabelt roadtrip med racisme og tentakelmonstre

Lovecraft Country på HBO Nordic lægger stærkt ud og lover endnu flere grusomheder fra både oldgamle guder og nederdrægtige racister i 50ernes USA.

Artikel top billede

Forleden havde første afsnit af Lovecraft Country premiere på HBO Nordic.

Serien har været ventet med spænding gennem flere år, ikke mindst fordi den har den – ofte positivt – overraskende J.J. Abrams blandt sine producere.

Efter at have set blot ét afsnit er det i sagens natur svært at sige meget om, hvordan det hele spænder af.

Men det lover i hvert fald godt, og episode et har høstet et snit på hele 8,61 ud af 10 på det undertiden nådesløse site Rotten Tomatoes. Så den er i hvert fald kommer godt fra start.

I Lovecraft Country følger man Atticus Freeman, hans onkel George samt vennen Letitia i deres eftersøgning efter Atticus’ forsvundne far.

Turen går gennem 50ernes USA, der om muligt var endnu mere splittet af uforsonlige racespændinger og grusom racisme end nutidens martrede supermagt.

Med i ligningen er imidlertid også grumme monstre, oldgamle guder, okkulte kræfter – og en hel del tentakler – og det er herfra, at første del af seriens titel stammer.

I sin samtid var den ekstremt flittige skribent Howard Phillips Lovecraft, der døde i en alder af 46 år i 1937, en lidt trist skikkelse.

Han brugte en stor del af livet i ensomhed, vandrede fra det ene personlige nederlag til det næste og blev i stigende grad overbevist om, at verden var et temmelig ondt sted.

Denne overbevisning udbyggede han i en lang række historier, der byggede på en mytologi befolket af grusomme gudelignende væsener, der ikke vil mennesket noget godt.

Herunder den enorme, tentakeludstyrede Cthulhu, som heldigvis sover tungt, i det mindste til stjernerne står helt perfekt.

Men når Cthulhu vågner, vil der til gengæld falde brænde ned i den helt store stil.

Det er denne mytologi, der i moderne tids popkultur har skaffet H.P. Lovecraft den anerkendelse, han aldrig oplevede i sin samtid.

Hvilket har udmøntet sig i en myriade af tegneserier, bøger, spil og nu altså også en tv-serie med tårnhøj produktionsværdi. En serie, der ikke kun tager livtag med Lovecrafts mytologi, men også med den racistiske gryde, han desværre undertiden også selv faldt i.

Serie: Lovecraft Country. Streames på HBO Nordic

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S