Margrethe Vestagers budskab til det offentlige: ” Vi vælger overvågningssamfundet fra”

Margrethe Vestager giver en indsigt i, hvordan den offentlige sektor bør håndtere borgernes data i interview.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Lukasz Kobus)

Konkurrencekommissær og ledende næstformand i Europa-kommissionen, lægger ikke fingre imellem: Den offentlige sektor skal respektere borgernes ret til at have en privatsfære: ”Vi vælger overvågningssamfundet fra.”

Det er hendes budskab i et interview med interesseorganisationen Dansk IT op til OffDig Week, Danmarks største konference om offentlig digitalisering, som i år er blevet virtuel.

Her tilføjer hun, hvordan en mere hensigtsmæssig brug af data kan være en omkostning, men at denne kan afvejes af styrket tillid til offentlige institutioner.

”Der er mange ting, som man kan i Kina, som man ikke kan i Danmark, Tyskland eller Italien, fordi vi kommer med en respekt for den enkelte som borger og som menneske. Det gør, at vi respekterer, at der er en privatsfære. Det har selvfølgelig en omkostning. For mig bliver den omkostning bare fuldt afbalanceret af, at det skaber tillid,” fortæller hun.

Hun vurderer, at det allerede nu er for svært for borgere at følge med i, hvad de offentlige myndigheder ved om borgerne.

Her fremhæver hun en hollandsk dom, hvor det blev afgjort, at man ikke må have et system, der aflæser vandforbrug for at undersøge om en eller flere borgere reelt bor på oplyste adresse for eventuelt at snyde med offentlig forsørgelse.

Men samtidig må denne type data gerne benyttes til at monitorere eksempelvis vandforbrug der løber løbsk, påpeger hun.

Læs også: Google er igen i Vestagers sigtekorn: Kommissionen kulegraver Fitbit-opkøb

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub