Google er igen i Vestagers sigtekorn: Kommissionen kulegraver Fitbit-opkøb

EU-kommissionen og Margrethe Vestager har igen Google i sigtekornet.

Artikel top billede

EU-kommissionen indleder nu officielt en kulegravning af Googles opkøb af Googles planlagte opkøb af wearable-producenten Fitbit.

Det oplyser myndigheden på sin hjemmeside.

Ledende næstformand i EU-kommissionen, Margrethe Vestager, udtaler i forbindelsen med undersøgelsen:

”Europæiske forbrugeres brug af wearable enheder forventes at vokse markant i de kommende år. Det går hånd i hånd med en eksponentiel vækst i indsamlede data, som de enheder genererer. Disse data giver en nøgleindsigt i brugernes liv og helbred. Vores undersøgelse sigter efter at sikre at Google ikke kan skævvride konkurrence-forholdende med sin dataindsamling,” udtaler hun.

Med undersøgelsen vil EU-kommissionen samtidig sikre, at Google ikke øger sin data-fordel når det gælder skræddersyet annoncering igennem sine søgemaskiner – en fordel som Kommissionen frygter kan gøre det svært for konkurrenter at matche Google annonceringstjenester.

Undersøgelsen begrundes med, at der for Google gælder tre forhold:

1. Virksomheden er dominerende i markedet for online søgeannoncering i EEA-lande
2. Google har en førerposition, når det gælder online annoncer
3. Google er dominerende inden for ad tech-tjenester

Google har betalt 2,1 milliarder dollar for Fitbit. Det svarer til omkring 13,3 milliarder danske kroner.

Læs også: Medie: Vestager åbner sag mod Google om milliardhandel

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S