Dramatisk udvikling omkring Apples retningslinjer for udviklere: Wordpress udsat for midlertidig forbud

Apple presser den populære webtjeneste Wordpress til at indføre in-app køb, lyder det.

Artikel top billede

Den populære tjeneste til udvikling af hjemmesider, Wordpress, måtte kortvarigt se sig forment fra at kunne opdatere sin app til iPhone og iPad.

Appen benyttes af brugere til blandt at udvikle, administrere sider og domæner, og sidstnævnte forhold er det, der har sendt Wordpress appen i clinch med Apples vilkår for betalinger igennem apps, de såkaldte in-app køb, som Apples kræver op til 30 procent af beløbet for at facilitere.

Stifter og chefudvikler hos selskabet, Matt Mullenberg, endte med at kritisere Apple, for at true med at formene virksomheden fra at opdatere sin app indenfor 30 dage – medmindre virksomheden indfører en mulighed for in-app køb i selskabets app,.

Ifølge Apple, kom advarslen fordi Wordpress indsendte en opdatering til app’en som vil gøre det muligt for webudvikler-tjenesten at tilbyde betalte opgraderinger inde i app’en. I strid med Apples retningslinjer.

Kontroversen er ifølge Apple lagt i graven ved, at Wordpress har føjet sig Apples retningslinjer og skrottede den planlagte opdatering.

Denne opdatering har Apple dog haft mulighed for at godkende for flere uger eller endda måneder siden, noterer The Verge.

Ifølge Matt Mullenberg har Wordpress aldrig indsendt nogen app-opdatering, som forbryder sig med Apples retningslinjer.

Det dramatiske spil omkring Wordpress fremtid på iOS- og iPadOS platformen kommer oveni flere ugers tovtrækning mellem app-udviklere og Apple samt sidstnævntes krav om betaling for at benytte platformen.

Læs også: Tonen skærpes mellem Fortnite-udvikler og Apple: Alle konti slettes om 10 dage

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S