Bog: Overmodige videnskabsmænd, verdens undergang og masser af vampyrer

I The Passage af Justin Cronin får regeringskonspirationer og vampyrer verden til at køre i grøften, men en heltemodig FBI-agent og en lille pige rummer måske nøglen til engang at få det hele på ret køl igen.

Artikel top billede

Synopsen for The Passage af Justin Cronin lyder svært spekulativ, og det er den sådan set også.

Men denne første del af en trilogi – hvor The Twelve og The City of Mirrors følger op og afslutter historien – er også en solid, original, velskrevet og fængende kombination af dystopi og klassisk horror.

Det hele starter med en ekspedition på afveje i en jungle, hvor deltagerne pådrager sig en virus, som gør dem ekstremt stærke samt lader dem manipulere med andres tanker og følelser.

Desuden bliver ofrene temmelig aggressive og får en beklagelig smag for menneskeligt blod – men ser til gengæld ud til at blive immune overfor sygdomme.

Derfor prøver forskere, om de måske rummer kimen til en superkur mod al dårligdom. Men tingene går ikke helt som planlagt, og de kløgtige vampyrer får hurtigt nok af at lege forsøgsrotter.

Hovedpersonen i The Passage er den lille pige Amy, som bortføres fra sin prostituerede mor og spærres inde af myndighederne. Man har nemlig brug for menneskelige forsøgspersoner – som ingen vil savne – i bestræbelserne på at bruge de overmenneskelige vampyrer til noget fornuftigt.

Amy viser sig imidlertid at have særlige evner og hjælpes fri af Brad Wolgast, en FBI-agent med akutte samvittighedskvaler.

De to indleder en rejse gennem et land, der hurtigt degenererer til totalt kaos efter vampyrernes flugt fra laboratorierne.

I de næste to bøger følger man det senere forløb, der kommer til at udspille sig mange år ud i fremtiden.

Alle tre bøger er solid og undertiden ret barsk underholdning. Bogtrilogien har da også høstet flotte anmeldelser siden første bind udkom i 2010 – og har helt fortjent fået succes.

Hos Fox troede man endda så meget på fortællingen, at første sæson af serien The Passage havde premiere i januar 2019.

Trods gode, indledende takter fungerede historien dog bedre i bogform end på skærmen og efter faldende seertal blev det allerede i foråret 2019 annonceret, at der ikke ville komme en sæson to.

Sådan kan det gå. Men bøgerne er helt afgjort værd at stifte bekendtskab med, hvis man er til undergang, vampyrer og pludselig død i rå mængder.

Hele trilogien er også oversat til dansk.

Titel: The Passage. Forfatter: Justin Cronin.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland