Nu begynder kampen om standard it-kontrakterne: Her er dommen over moppedrengen K04

Digitaliseringsstyrelsen har med den nye K04 leveret en omfangsrig standardkontrakt til alle opgaver inden for it-drift. Nu er spørgsmålet, om den har potentialet til at blive en ny branchestandard, og hvordan den vil stå i kampen mod blandt andet D17. "Efter min vurdering er kontrakten kundesidevægtet," siger Lau Normann Jørgensen, partner hos Bird&Bird.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er partner og advokat Lau Normann Jørgensens vurdering af K04
  • Hvilken side af bordet Lau Normann Jørgensen mener er blevet favoriseret
  • Hvorfor K04 ikke blot vil ryddet bordet som den nye branchestandard
  • Hvordan K04 og D17 adskiller sig
  • Hvorfor kontrakter med K04 kan risikere at blive dyrere
1.268
6:30 min
Efter mere end fem år er Digitaliseringsstyrelsen endelig klar med et spritnyt kontraktparadigme til alle opgaver inden for it-drift.

Den hedder K04.

Du kan læse mere om lanceringen her: Efter flere års forberedelse: Her er det offentliges længe ventede K04-standardkontrakt for it-drift

Hovedkontrakten er på 60 sider, der er blevet fyldt op med knap 16.000 ord. Læg dertil 23 bilag plus en syv siders vejledning i at læse hele molevitten.

Med andre ord en moppedreng.

"Det er omfangsrigt stof, og det har jo også været en langvarig proces," siger Lau Normann Jørgensen, der er partner hos Bird&Bird, hvor han rådgiver om komplekse teknologi- og outsourcing-projekter.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos