Nu begynder kampen om standard it-kontrakterne: Her er dommen over moppedrengen K04

Digitaliseringsstyrelsen har med den nye K04 leveret en omfangsrig standardkontrakt til alle opgaver inden for it-drift. Nu er spørgsmålet, om den har potentialet til at blive en ny branchestandard, og hvordan den vil stå i kampen mod blandt andet D17. "Efter min vurdering er kontrakten kundesidevægtet," siger Lau Normann Jørgensen, partner hos Bird&Bird.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er partner og advokat Lau Normann Jørgensens vurdering af K04
  • Hvilken side af bordet Lau Normann Jørgensen mener er blevet favoriseret
  • Hvorfor K04 ikke blot vil ryddet bordet som den nye branchestandard
  • Hvordan K04 og D17 adskiller sig
  • Hvorfor kontrakter med K04 kan risikere at blive dyrere
1.268
6:30 min
Efter mere end fem år er Digitaliseringsstyrelsen endelig klar med et spritnyt kontraktparadigme til alle opgaver inden for it-drift.

Den hedder K04.

Du kan læse mere om lanceringen her: Efter flere års forberedelse: Her er det offentliges længe ventede K04-standardkontrakt for it-drift

Hovedkontrakten er på 60 sider, der er blevet fyldt op med knap 16.000 ord. Læg dertil 23 bilag plus en syv siders vejledning i at læse hele molevitten.

Med andre ord en moppedreng.

"Det er omfangsrigt stof, og det har jo også været en langvarig proces," siger Lau Normann Jørgensen, der er partner hos Bird&Bird, hvor han rådgiver om komplekse teknologi- og outsourcing-projekter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos