Bredbåndspulje står til at blive skrottet

Den pulje på 100 millioner kroner, der skal hjælpe med at få hurtigt internet ud i landet, står til at blive sløjfet. Det viser regeringens udspil til finansloven.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Siden 2016 har bredbåndspuljen på 100 millioner kroner årligt hjulpet med at få hurtigt internet ud til tyndt befolkede områder.

Men nu lægger regeringen op til at skrotte puljen, da den ikke er blevet inkluderet i udspillet til næste års finanslov.

Det skriver Ritzau.

Bredbåndspuljen blev ved den seneste finanslov for 2020 bevaret i en aftal indgået mellem Socialdemokratiet, De Radikale, SF, Enhedslisten og Alternativet.

Det kan du læse mere om her: Regeringen fortsætter bredbåndspuljen: Afsætter 100 millioner i finansloven

Regeringen præsenterer i dag mandag sit udspil til finansloven for 2021 og vil også give et indblik i de økonomiske rammer frem mod 2025.

Så mange penge er der blev uddelt
Der blev uddelt 80 millioner kroner i 2016 og 40 millioner kroner hvert år i de følgende år. Beløbet blev hævet til 100 millioner kroner i 2019.

I 2019 blev der uddelt 107 millioner kroner til 115 bredbåndsprojekter i 36 kommuner, hvoraf langt størstedelen var kommuner vest for Storebælt.

Den gennemsnitlige pris per adresse landede i fjor på 29.000 kroner.

Du kan læse mere om sidste års projekter her: Vinderne fundet: Disse 115 bredbånds-projekter og otte udbydere skal deles om 107 millioner kroner fra Bredbåndspuljen 2019 - se listen her.

I en evaluering fra Energistyrelsen blev det kraftigt påpeget, at der fortsat er brug for en statslig indsat, hvis der skal sikres dækning til yderområderne i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Energistyrelsen i ny redegørelse om den lukningstruede bredbåndspulje: "Der er behov for en statslig indsats for at sikre dækning"

Har ramt skævt
Uddelingerne af bredbåndsmidlerne blev i begyndelsen kritiseret for at ramme skævt og favorisere bredbåndsprojekter i de store byer.

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

I 2018 besluttede regeringen således at målrette puljen mod de tyndt befolkede områder i Danmark.

Du kan læse mere om den nye pulje hos Energistyrelsen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S