TDC lancerer nyt lavpris mobilselskab

TDC-selskabet Nuuday er klar med et nyt lavpris mobilselskab. Navnet er Eesy, og selskabet bliver derved TDC's tredje mobilselskab for privatkunder.

Artikel top billede

Jesper Grønlund (forrest), direktør for Nuudays digitale brands og Anders Kjær Jensen, direktør i Eesy. (Foto: www.stefanwessel.photography)

Eesy er navnet på TDC's nye lavpris mobilselskab.

Derved tilføjer Danmarks største teleselskab et tredje mobilselskab til porteføljen. I forvejen sidder TDC-selskabet Nuuday på brands som YouSee og Telmore.

”Vi har glædet os meget til at sende Eesy på markedet. En enkel mobilløsning på et stærkt 4G netværk med dækning i hele Danmark til en konkurrencedygtig pris. Med eesy imødekommer vi dermed den kundegruppe, der foretrækker en ligetil mobilløsning uden tillægsprodukter, men samtidig gerne vil være sikre på at have et hurtigt og stabilt netværk,” siger Michael Moyell Juul, administrerende direktør i Nuuday, ifølge en pressemeddelelse.

Eesy tilbyder et abonnement med fri tale og 15 GB data i Danmark og 10 GB data i EU til 99 kroner. Hertil kan datamængden fordobles for 20 kroner.

I spidsen for Eesy står Anders Kjær-Jensen, der er hentet internt i Nuuday, hvor han har været i otte år.

To millioner private mobilkunder

Med tilføjelsen af Eesy til de eksisterende brands dækker Nuuday nu de forskellige behov, som kunderne skulle have, fremgår det.

Nuuday er Danmarks største teleselskab med omkring to millioner private mobilkunder.

Eesy er udviklet i Nuuday, hvor tanken har været at skabe et brand, der gør det så let at være kunde som muligt, tilføjes det.

"Vores tilgang har været enkelhed fra allerførste dag. Det skal være enkelt og nemt for kunden, som samtidigt kan nyde godt af de fordele, der er ved at være en del af en større koncern med lang erfaring og viden om mobilmarkedet," siger Jens Grønlund, direktør for Nuudays digitale brands.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S