TDC lancerer nyt lavpris mobilselskab

TDC-selskabet Nuuday er klar med et nyt lavpris mobilselskab. Navnet er Eesy, og selskabet bliver derved TDC's tredje mobilselskab for privatkunder.

Artikel top billede

Jesper Grønlund (forrest), direktør for Nuudays digitale brands og Anders Kjær Jensen, direktør i Eesy. (Foto: www.stefanwessel.photography)

Eesy er navnet på TDC's nye lavpris mobilselskab.

Derved tilføjer Danmarks største teleselskab et tredje mobilselskab til porteføljen. I forvejen sidder TDC-selskabet Nuuday på brands som YouSee og Telmore.

”Vi har glædet os meget til at sende Eesy på markedet. En enkel mobilløsning på et stærkt 4G netværk med dækning i hele Danmark til en konkurrencedygtig pris. Med eesy imødekommer vi dermed den kundegruppe, der foretrækker en ligetil mobilløsning uden tillægsprodukter, men samtidig gerne vil være sikre på at have et hurtigt og stabilt netværk,” siger Michael Moyell Juul, administrerende direktør i Nuuday, ifølge en pressemeddelelse.

Eesy tilbyder et abonnement med fri tale og 15 GB data i Danmark og 10 GB data i EU til 99 kroner. Hertil kan datamængden fordobles for 20 kroner.

I spidsen for Eesy står Anders Kjær-Jensen, der er hentet internt i Nuuday, hvor han har været i otte år.

To millioner private mobilkunder

Med tilføjelsen af Eesy til de eksisterende brands dækker Nuuday nu de forskellige behov, som kunderne skulle have, fremgår det.

Nuuday er Danmarks største teleselskab med omkring to millioner private mobilkunder.

Eesy er udviklet i Nuuday, hvor tanken har været at skabe et brand, der gør det så let at være kunde som muligt, tilføjes det.

"Vores tilgang har været enkelhed fra allerførste dag. Det skal være enkelt og nemt for kunden, som samtidigt kan nyde godt af de fordele, der er ved at være en del af en større koncern med lang erfaring og viden om mobilmarkedet," siger Jens Grønlund, direktør for Nuudays digitale brands.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job