Det bliver stadig mere sandsynligt med et comeback til ikonisk Macbook

Meget tyder på, at Apples ultrafikse 12 tommers bærbar bliver reinkarneret en gang i efteråret.

Artikel top billede

Apples letteste og slankeste maskine til dato er ikke Macbook Air, men derimod den nu udgåede Macbook fra 2015.

Maskinen, der indtil videre er den eneste laptop fra selskabet, der kan bryste sig af at veje under en kilo, synes nu at være på vej til at blive reinkarneret, skriver den kinesiske avis China Times ifølge netmediet Macrumors.

Den nye Macbook vil igen byde på en skærm på 12 tommer og veje under 1000 gram, men vil samtidig markere sig ved at kunne til byde op til 20 timers drift på en enkel opladning. Det svarer til det dobbelte af, de 11 timers drift Apples nuværende Macbook Air er oplyst til fra selskabet.

For at kunne levere den lange driftstid bliver Apples nye bærbar som en af de første baseret på Apples egen-udviklede ’A’-processorer.

Her forlyder det ifølge finansmediet Bloomberg, at man i maskinrummet vil finde en A14X processor med op til 12 regnekerner. Heraf er de otte møntet på høj ydelse, mens de resterende fire skal sikre et lavt forbrug, når der ikke er bud efter systemets kræfter.

Ifølge kilder tæt på Apples chip-underleverandør, taiwanske TSMC, bliver A14-generationen fremstillet med den avancerede fem nanometer litografi, som ifølge mediet Anandtech skulle sikre 30 procent lavere strømforbrug og femten procent højere frekvenser end den, Apple mønstrer i sine nyeste A-processorer.

Med sådan et kraftværk ombord, vil den nye Macbook sandsynligvis hæve sig markant over sin forgænger i ydelse, som dengang var hindret af, at passiv køling dikterede brugen af de relativt langsomme ’Core m’-processorer fra Intel.

Ifølge mediet er en ny iMac også på vej til en gang i 2021, hvilket yderlige styrker Apples allerede erklærede planer om at foretage et generelt skifte væk fra Intel-cpu’er til fordel for egenudviklede processorer.

Læs også:Næste år ryger Intel ud: Apple sigter efter at fremstille Macs med egne processorer

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse