Det bliver stadig mere sandsynligt med et comeback til ikonisk Macbook

Meget tyder på, at Apples ultrafikse 12 tommers bærbar bliver reinkarneret en gang i efteråret.

Artikel top billede

Apples letteste og slankeste maskine til dato er ikke Macbook Air, men derimod den nu udgåede Macbook fra 2015.

Maskinen, der indtil videre er den eneste laptop fra selskabet, der kan bryste sig af at veje under en kilo, synes nu at være på vej til at blive reinkarneret, skriver den kinesiske avis China Times ifølge netmediet Macrumors.

Den nye Macbook vil igen byde på en skærm på 12 tommer og veje under 1000 gram, men vil samtidig markere sig ved at kunne til byde op til 20 timers drift på en enkel opladning. Det svarer til det dobbelte af, de 11 timers drift Apples nuværende Macbook Air er oplyst til fra selskabet.

For at kunne levere den lange driftstid bliver Apples nye bærbar som en af de første baseret på Apples egen-udviklede ’A’-processorer.

Her forlyder det ifølge finansmediet Bloomberg, at man i maskinrummet vil finde en A14X processor med op til 12 regnekerner. Heraf er de otte møntet på høj ydelse, mens de resterende fire skal sikre et lavt forbrug, når der ikke er bud efter systemets kræfter.

Ifølge kilder tæt på Apples chip-underleverandør, taiwanske TSMC, bliver A14-generationen fremstillet med den avancerede fem nanometer litografi, som ifølge mediet Anandtech skulle sikre 30 procent lavere strømforbrug og femten procent højere frekvenser end den, Apple mønstrer i sine nyeste A-processorer.

Med sådan et kraftværk ombord, vil den nye Macbook sandsynligvis hæve sig markant over sin forgænger i ydelse, som dengang var hindret af, at passiv køling dikterede brugen af de relativt langsomme ’Core m’-processorer fra Intel.

Ifølge mediet er en ny iMac også på vej til en gang i 2021, hvilket yderlige styrker Apples allerede erklærede planer om at foretage et generelt skifte væk fra Intel-cpu’er til fordel for egenudviklede processorer.

Læs også:Næste år ryger Intel ud: Apple sigter efter at fremstille Macs med egne processorer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job