Det bliver stadig mere sandsynligt med et comeback til ikonisk Macbook

Meget tyder på, at Apples ultrafikse 12 tommers bærbar bliver reinkarneret en gang i efteråret.

Artikel top billede

Apples letteste og slankeste maskine til dato er ikke Macbook Air, men derimod den nu udgåede Macbook fra 2015.

Maskinen, der indtil videre er den eneste laptop fra selskabet, der kan bryste sig af at veje under en kilo, synes nu at være på vej til at blive reinkarneret, skriver den kinesiske avis China Times ifølge netmediet Macrumors.

Den nye Macbook vil igen byde på en skærm på 12 tommer og veje under 1000 gram, men vil samtidig markere sig ved at kunne til byde op til 20 timers drift på en enkel opladning. Det svarer til det dobbelte af, de 11 timers drift Apples nuværende Macbook Air er oplyst til fra selskabet.

For at kunne levere den lange driftstid bliver Apples nye bærbar som en af de første baseret på Apples egen-udviklede ’A’-processorer.

Her forlyder det ifølge finansmediet Bloomberg, at man i maskinrummet vil finde en A14X processor med op til 12 regnekerner. Heraf er de otte møntet på høj ydelse, mens de resterende fire skal sikre et lavt forbrug, når der ikke er bud efter systemets kræfter.

Ifølge kilder tæt på Apples chip-underleverandør, taiwanske TSMC, bliver A14-generationen fremstillet med den avancerede fem nanometer litografi, som ifølge mediet Anandtech skulle sikre 30 procent lavere strømforbrug og femten procent højere frekvenser end den, Apple mønstrer i sine nyeste A-processorer.

Med sådan et kraftværk ombord, vil den nye Macbook sandsynligvis hæve sig markant over sin forgænger i ydelse, som dengang var hindret af, at passiv køling dikterede brugen af de relativt langsomme ’Core m’-processorer fra Intel.

Ifølge mediet er en ny iMac også på vej til en gang i 2021, hvilket yderlige styrker Apples allerede erklærede planer om at foretage et generelt skifte væk fra Intel-cpu’er til fordel for egenudviklede processorer.

Læs også:Næste år ryger Intel ud: Apple sigter efter at fremstille Macs med egne processorer

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S