Tidligere chef for Europol og PET bliver en del af dansk sikkerhedsvirksomhed: "Det ville jeg gerne hjælpe med til at give et skub med på vejen"

Interview: Den danske it-sikkerhedsvirksomhed Improsec har fået tidligere Europol-chef Troels Ørting med i bestyrelsen. Ørting er i dag formand for World Economic Forums cybersikkerhedsråd.

Artikel top billede

(Foto: Kasper Løjtved / Kasper Løjtved)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor den tidligere chef for Europols cyberenhed bliver en del af Improsec
  • Læs hvordan Troels Ørting mener han kan bidrage til den danske it-sikkerhedsvirksomhed
  • Se Ørtings bud på, hvorfor der ikke er flere it-sikkerhedsvirksomheder i Danmark
968
5 min
Efter mere end 15 år i udlandet er formand for World Economic Forums cybersikkerhedsråd, Troels Ørting, vendt hjem til Danmark igen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Supporters A/S

    It-driftskonsulent i Jylland

    Midtjylland

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse