Det norske Stortinget ramt af omfattende hacker-angreb

Det norske Stortinget - der svarer til Folketinget - er ramt af et massivt hacker-angreb.

Artikel top billede

Det norske Stortinget er lagt ned af et omfattende hackerangreb, der blandt andet har ført til, at hackerne har fået adgangt til mail-konti og lignende, som tilhører både politikere og ansatte.

“Vi ser meget alvorligt på sagen, og vi har fuld opmærksomhed på at analysere situationen for at få et fuldt billede af hændelsen og det potentielle skadesomfang,” meddeler Stortingets direktør, Marianne Andreassen, i en meddelelse, som Stortinget har udsendt.

Den kan du læse her.

Direktøren siger, at angrebet har ‘højeste prioritet,’ og at der omgående er blevet lanceret forskellige tiltag for at standse angrebet.

Til NRK siger Marianne Andreassen, at man endnu ikke kender det totale omfang af angrebet, ligesom man ikke ved, hvem der står abg.

“Vi ved, at der er blevet hentet data, men ikke hvilken slags data,” siger hun.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S