Det norske Stortinget ramt af omfattende hacker-angreb

Det norske Stortinget - der svarer til Folketinget - er ramt af et massivt hacker-angreb.

Artikel top billede

Det norske Stortinget er lagt ned af et omfattende hackerangreb, der blandt andet har ført til, at hackerne har fået adgangt til mail-konti og lignende, som tilhører både politikere og ansatte.

“Vi ser meget alvorligt på sagen, og vi har fuld opmærksomhed på at analysere situationen for at få et fuldt billede af hændelsen og det potentielle skadesomfang,” meddeler Stortingets direktør, Marianne Andreassen, i en meddelelse, som Stortinget har udsendt.

Den kan du læse her.

Direktøren siger, at angrebet har ‘højeste prioritet,’ og at der omgående er blevet lanceret forskellige tiltag for at standse angrebet.

Til NRK siger Marianne Andreassen, at man endnu ikke kender det totale omfang af angrebet, ligesom man ikke ved, hvem der står abg.

“Vi ved, at der er blevet hentet data, men ikke hvilken slags data,” siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job