Bog: Gør børnene til digitale skabere fremfor blot forbrugere

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre det let at komme i gang med at bygge sine egne spil.

Artikel top billede

De fleste har det egentlig fint med, at børn og unger bruger tid på IT og elektronik.

Derimod får de fleste forældre grønne knopper af frustration, når familiens yngste gør sig selv ukontaktbare i time- eller dagesvis med smartphone, spil og sociale medier.

For selv om børnene er digital natives og betjener enhederne gnidningsløst, mangler de ofte basal forståelse for, hvordan man selv tæmmer teknologien.

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre børn og unge i alderen 7-14 år til digitale skabere i stedet for blot digitale forbrugere.

Bogen tager udgangspunkt i det visuelt orienterede – og gratis – værktøj Scratch, der gør det nemt at lege sig til en forståelse for programmering.

Hovedpersonen i de spil, børnene udvikler, er hunden CodeDog, som man blandt andet følger til fastelavn, ud i rummet og på fodboldbanen.

Spillene er desuden lette at udvikle, så børnene selv får mulighed for at udvikle og tilpasse i stedet for blot at følge en opskrift.

Lav computerspil på din iPad udkommer 1. oktober og kan også forudbestilles hos appacademy.dk.

Titel: Lav computerspil på din iPad. Forfatter: Bo Kalvslund.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse