Bog: Gør børnene til digitale skabere fremfor blot forbrugere

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre det let at komme i gang med at bygge sine egne spil.

Artikel top billede

De fleste har det egentlig fint med, at børn og unger bruger tid på IT og elektronik.

Derimod får de fleste forældre grønne knopper af frustration, når familiens yngste gør sig selv ukontaktbare i time- eller dagesvis med smartphone, spil og sociale medier.

For selv om børnene er digital natives og betjener enhederne gnidningsløst, mangler de ofte basal forståelse for, hvordan man selv tæmmer teknologien.

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre børn og unge i alderen 7-14 år til digitale skabere i stedet for blot digitale forbrugere.

Bogen tager udgangspunkt i det visuelt orienterede – og gratis – værktøj Scratch, der gør det nemt at lege sig til en forståelse for programmering.

Hovedpersonen i de spil, børnene udvikler, er hunden CodeDog, som man blandt andet følger til fastelavn, ud i rummet og på fodboldbanen.

Spillene er desuden lette at udvikle, så børnene selv får mulighed for at udvikle og tilpasse i stedet for blot at følge en opskrift.

Lav computerspil på din iPad udkommer 1. oktober og kan også forudbestilles hos appacademy.dk.

Titel: Lav computerspil på din iPad. Forfatter: Bo Kalvslund.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet