Bog: Gør børnene til digitale skabere fremfor blot forbrugere

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre det let at komme i gang med at bygge sine egne spil.

Artikel top billede

De fleste har det egentlig fint med, at børn og unger bruger tid på IT og elektronik.

Derimod får de fleste forældre grønne knopper af frustration, når familiens yngste gør sig selv ukontaktbare i time- eller dagesvis med smartphone, spil og sociale medier.

For selv om børnene er digital natives og betjener enhederne gnidningsløst, mangler de ofte basal forståelse for, hvordan man selv tæmmer teknologien.

Med bogen Lav computerspil på din iPad vil Bo Kalvslund fra Appacademy gøre børn og unge i alderen 7-14 år til digitale skabere i stedet for blot digitale forbrugere.

Bogen tager udgangspunkt i det visuelt orienterede – og gratis – værktøj Scratch, der gør det nemt at lege sig til en forståelse for programmering.

Hovedpersonen i de spil, børnene udvikler, er hunden CodeDog, som man blandt andet følger til fastelavn, ud i rummet og på fodboldbanen.

Spillene er desuden lette at udvikle, så børnene selv får mulighed for at udvikle og tilpasse i stedet for blot at følge en opskrift.

Lav computerspil på din iPad udkommer 1. oktober og kan også forudbestilles hos appacademy.dk.

Titel: Lav computerspil på din iPad. Forfatter: Bo Kalvslund.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S