Samlet erhvervsliv langer ud efter regeringens planlagte it-besparelser: "Når man samtidig vil spare massivt på it-konsulenterne, så spørger vi bare; 'hvem skal så løse de opgaver?'"

IT-Branchen, DI og Dansk Erhverv sender en byge af kritik ned over regeringens forslag til millionbesparelser og reduktioner i medarbejderstaben på en række it-områder i det seneste finanslovsforslag."Det virker som om, at regeringen er ved at give sig selv en dobbelt uppercut," lyder det blandt andet.

Artikel top billede

Christian Hannibal, digitaliseringspolitisk chef i DI, kritiserer de it-besparelser, som regeringen har lagt op til i sit seneste finanslovsforslag. Hans Søndergaard, DI. (Foto: Dansk Industri)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan DI, IT-Branchen og Dansk Erhverv ser på de it-besparelser, som regeringen ønsker at gennemføre
  • Læs hvilke besparelser der fremhæves som særligt slemme
  • Bliv klogere på de planlagte it-besparelsern på de enkelte områder
1.851
9:15 min
Kritikken hagler ned over landets socialdemokratiske regering, der har planlagt besparelser på en række vigtige it-områder frem mod 2024.

Udover regeringen vil droppe bredbåndspuljen, har finansminister Nicolai Wammen (S) også foreslået millionbesparelser i Datatilsynet, Digitaliseringsstyrelsen og Styrelsen for It og Læring (STIL).

Særligt STIL står til at blive hårdt ramt af finansministerens sparekniv, da styrelsen står over for en besparelse i 2024 på omkring 60 millioner kroner sammenlignet med 2020, ligesom STIL i 2024 skal have reduceret medarbejderstaben med 55 årsværk sammenlignet med 2020, ifølge regeringens forslag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen