Nine-stiftere efter salg til Trifork efter 13 år: Derfor skulle det være nu

Interview: Nine-stifterne Jacob Strange og Christian Hoffmann overlader efter 13 år kontrollen med det danske it-konsulenthus til Trifork. "Både Christian (Hoffmann, red.) og jeg havde en god solid økonomi før, og det her kommer ikke til at ændre vores liv," siger Jacob Strange. Bliv klogere på baggrunden for salget og Nine fremtidige forretningsplan her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Nine-stifterne sælger selskabet til Trifok
  • Bliv klogere på forretningsplanen fremadrettet
  • Indsigt i hvordan Nine-stifterne forholder sig til nu at afgive kontrollen med deres baby
  • Find ud af hvilken rolle salget spiller for Nine-stifternes privatøkonomi
1.115
5:45 min
Nine-topchef Jacob Strange har netop solgt 70 procent af det danske it-konsulenthus til Trifork.

Men Jacob Strange er langt mere end blot administrerende direktør i Nine.

For sammen med Christian Hoffmann og Finn Peder Hove, der ligesom Jacob Strange, har en fortid i Capgemini, stiftede Jacob Strange Nine i 2007.

13 år senere er babyen Nine blevet til teenager, og selskabet nu omkring 115 medarbejdere og har sit kontor centralt i København over for Det Kongelige Teater på Kongens Nytorv.

Nine har i sandhed fået vokseværk, og selvom Jacob Strange fortsætter som direktør for Nine, afgiver han og Christian Hoffmann nu kontrollen med selskabet, da den tredje medstifter, Finn Peder Hove, forlod selskabet i 2016.

Men det er nødvendigt for Nines forældre at overlade kontrollen med selskabet til Trifork, hvis vokseværket skal fortsætte.

Det fortæller Jacob Strange til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job