Nine-stiftere efter salg til Trifork efter 13 år: Derfor skulle det være nu

Interview: Nine-stifterne Jacob Strange og Christian Hoffmann overlader efter 13 år kontrollen med det danske it-konsulenthus til Trifork. "Både Christian (Hoffmann, red.) og jeg havde en god solid økonomi før, og det her kommer ikke til at ændre vores liv," siger Jacob Strange. Bliv klogere på baggrunden for salget og Nine fremtidige forretningsplan her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Nine-stifterne sælger selskabet til Trifok
  • Bliv klogere på forretningsplanen fremadrettet
  • Indsigt i hvordan Nine-stifterne forholder sig til nu at afgive kontrollen med deres baby
  • Find ud af hvilken rolle salget spiller for Nine-stifternes privatøkonomi
1.115
5:45 min
Nine-topchef Jacob Strange har netop solgt 70 procent af det danske it-konsulenthus til Trifork.

Men Jacob Strange er langt mere end blot administrerende direktør i Nine.

For sammen med Christian Hoffmann og Finn Peder Hove, der ligesom Jacob Strange, har en fortid i Capgemini, stiftede Jacob Strange Nine i 2007.

13 år senere er babyen Nine blevet til teenager, og selskabet nu omkring 115 medarbejdere og har sit kontor centralt i København over for Det Kongelige Teater på Kongens Nytorv.

Nine har i sandhed fået vokseværk, og selvom Jacob Strange fortsætter som direktør for Nine, afgiver han og Christian Hoffmann nu kontrollen med selskabet, da den tredje medstifter, Finn Peder Hove, forlod selskabet i 2016.

Men det er nødvendigt for Nines forældre at overlade kontrollen med selskabet til Trifork, hvis vokseværket skal fortsætte.

Det fortæller Jacob Strange til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S