Nine-stiftere efter salg til Trifork efter 13 år: Derfor skulle det være nu

Interview: Nine-stifterne Jacob Strange og Christian Hoffmann overlader efter 13 år kontrollen med det danske it-konsulenthus til Trifork. "Både Christian (Hoffmann, red.) og jeg havde en god solid økonomi før, og det her kommer ikke til at ændre vores liv," siger Jacob Strange. Bliv klogere på baggrunden for salget og Nine fremtidige forretningsplan her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Nine-stifterne sælger selskabet til Trifok
  • Bliv klogere på forretningsplanen fremadrettet
  • Indsigt i hvordan Nine-stifterne forholder sig til nu at afgive kontrollen med deres baby
  • Find ud af hvilken rolle salget spiller for Nine-stifternes privatøkonomi
1.115
5:45 min
Nine-topchef Jacob Strange har netop solgt 70 procent af det danske it-konsulenthus til Trifork.

Men Jacob Strange er langt mere end blot administrerende direktør i Nine.

For sammen med Christian Hoffmann og Finn Peder Hove, der ligesom Jacob Strange, har en fortid i Capgemini, stiftede Jacob Strange Nine i 2007.

13 år senere er babyen Nine blevet til teenager, og selskabet nu omkring 115 medarbejdere og har sit kontor centralt i København over for Det Kongelige Teater på Kongens Nytorv.

Nine har i sandhed fået vokseværk, og selvom Jacob Strange fortsætter som direktør for Nine, afgiver han og Christian Hoffmann nu kontrollen med selskabet, da den tredje medstifter, Finn Peder Hove, forlod selskabet i 2016.

Men det er nødvendigt for Nines forældre at overlade kontrollen med selskabet til Trifork, hvis vokseværket skal fortsætte.

Det fortæller Jacob Strange til Computerworld.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S