Nine-stiftere efter salg til Trifork efter 13 år: Derfor skulle det være nu

Interview: Nine-stifterne Jacob Strange og Christian Hoffmann overlader efter 13 år kontrollen med det danske it-konsulenthus til Trifork. "Både Christian (Hoffmann, red.) og jeg havde en god solid økonomi før, og det her kommer ikke til at ændre vores liv," siger Jacob Strange. Bliv klogere på baggrunden for salget og Nine fremtidige forretningsplan her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Nine-stifterne sælger selskabet til Trifok
  • Bliv klogere på forretningsplanen fremadrettet
  • Indsigt i hvordan Nine-stifterne forholder sig til nu at afgive kontrollen med deres baby
  • Find ud af hvilken rolle salget spiller for Nine-stifternes privatøkonomi
1.115
5:45 min
Nine-topchef Jacob Strange har netop solgt 70 procent af det danske it-konsulenthus til Trifork.

Men Jacob Strange er langt mere end blot administrerende direktør i Nine.

For sammen med Christian Hoffmann og Finn Peder Hove, der ligesom Jacob Strange, har en fortid i Capgemini, stiftede Jacob Strange Nine i 2007.

13 år senere er babyen Nine blevet til teenager, og selskabet nu omkring 115 medarbejdere og har sit kontor centralt i København over for Det Kongelige Teater på Kongens Nytorv.

Nine har i sandhed fået vokseværk, og selvom Jacob Strange fortsætter som direktør for Nine, afgiver han og Christian Hoffmann nu kontrollen med selskabet, da den tredje medstifter, Finn Peder Hove, forlod selskabet i 2016.

Men det er nødvendigt for Nines forældre at overlade kontrollen med selskabet til Trifork, hvis vokseværket skal fortsætte.

Det fortæller Jacob Strange til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen